2025’e Kadar 700W TDP’ye Çıkan Ekran Kartları Gelebilir

AMD’nin yetkili isimlerinden Sam Naffziger, kısa süre önce VentureBeat ile geniş kapsamlı bir röportaj yaptı. İlginç bir şekilde AMD, 2025 yılına ulaşmadan önce 700W’a kadar TDP değerlerine sahip, yüksek performanslı ekran kartlarının piyasaya çıkacağını düşünüyor.

Naffziger 16 yıldır AMD’de bulunuyor ve 2017’den beri grafik bölümünün içinde. Aşağıdaki tablo röportajda özellikle tartışılmadı, ancak açık bir şekilde TDP değerlerinin 700W’a uzandığını görebiliyoruz. AMD aslında sadece grafik dünyasının gidiş yönüne ilişkin bir tahmin yapmıyor, sektörün gideceği yön hakkında açık bir uyarıda bulunuyor.


2025’e kadar GPU güç tüketimi beklentisi

AMD’nin RDNA 1’den RDNA 2’ye geçişi hakkında çok şey yazılıp çizilmişti. ​​Naffziger, şimdi nesiller arası değişim için bazı ilginç bilgiler verdi:

“Performansın ikiye katlanması ve watt başına performansta %50’lik bir artışın” büyük ölçüde CPU tasarımından elde edilen tecrübeler sayesinde sağlandığı söyleniyor. Bu noktada kabul edilebilir voltajlarda 2.5 GHz üzerinde saat hızları elde edildiği belirtiliyor. AMD ayrıca veri yolu genişliğini azaltmak ve büyük önbellek boyutları sunmak için riskli bir adım attı. Infinity Cache adı verilen önbellek teknolojisi, nihayetinde başarılı bir adım oldu diyebiliriz.


RDNA 2 vs RDNA 3: Performans artışı

Sam Naffziger, “Verimlilik konusunda ivmemizin yavaşlamasına izin vermeyeceğiz” diyor. Şirket daha önce watt başına %50’lik bir performans iyileştirmesi hedeflediğini söylemişti. Bu yıl gelecek olan RDNA 3 GPU’lar, 5nm üretim teknolojisinden yararlanacak. Radeon RX 7000 serisiyle ilgili tüm detaylara bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.