ABD Hazine Bakanı’ndan enflasyon iletisi: Önümüzdeki aylarda yavaşlayacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun suratının önümüzdeki aylarda düşeceğini ve ABD’de resesyonun kaçınılmaz olmadığını belirtti.

Hazine Bakanı Janet Yellen dün yaptığı açıklamada, pek çok Amerikalının korktuğu ekonomik sakinlik ihtimali için “hiç de yakın değil” dedi.

ABC’nin “This Week” programına verdiği röportajda Yellen, “Ekonomi, işgücü piyasası nedeniyle şuan çok süratli bir oranda büyüyor. Artık istikrarlı bir büyümeye geçiş beklememiz doğal, lakin bir sakinliğin kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Yellen ayrıyeten, “Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek” açıklamasında bulundu. ABD’de enflasyonun mahallî değil global gelişmelerden etkilendiğini belirten Yellen, önümüzdeki aylarda enflasyonun suratının düşeceğini belirtti.

EKONOMİ RESESYONA GİRECEK Mİ?

Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) buna karşı agresif adımlar atması nedeniyle bu yıl sakinlik ihtimallerinden bahsedenlerin sayısı da arttı.

Geçtiğimiz çarşamba günü, Fed, 75 baz puanlık faiz artırımını duyurmuştu. Fed Lideri Jerome Powell ayrıyeten, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin enflasyonu dizginlemek için agresif para siyasetini sürdürme niyetini de duyurdu.

Bununla birlikte birden fazla kişi, tüketici harcamalarındaki dayanıklılık ve istihdam artışının birleşiminin ABD’yi resesyondan uzak tutmasını bekliyor.

BİDEN: RESESYON KAÇINILMAZ DEĞİL

ABD’de yüzde 8,6 ile 40 yılın tepe düzeylerinde seyreden enflasyon ve Fed’in enflasyonla çaba için başlattığı agresif sıkılaşma döngüsü ülkede resesyon kaygılarını artırırken, ABD Lideri Joe Biden da ekonomik sakinlik ihtimalinin kaçınılmaz olmadığını söylemişti.

Geçen hafta AP ile bir röportaj gerçekleştiren Biden, salgının ekonomik tesirleriyle çaba planının enflasyon üzerinde büyük bir tesiri olmadığını belirtmişti

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.