ABD-Meksika hududunda 530 metre uzunluğunda ‘narko-tünel’ bulundu

ABD Adalet Bakanlığına bağlı uyuşturucu ile gayret takımları, ABD-Meksika hududunda yerin 18 metre altında uyuşturucu kaçakçılarının kullandığı 530 metre uzunluğunda bir narko-tünel buldu.

Tünelin, Meksika’nın Tijuana kenti ile ABD’nin California eyaletinde yer alan San Diego kentini birbirine bağladığı tespit edildi. İçerisinde havalandırma, elektrikli aydınlatma ve raylı ulaşım çizgisi bulunan tünelin, ABD tarafındaki San Diego kentinde uyuşturucu kaçakçıları tarafından kullanılan bir depoya açıldığı açıklandı.

Operasyon kapsamında ABD güvenlik güçlerinin, 6 kişiyi uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle gözaltına aldığı tabir edilerek, operasyonda ayrıyeten piyasa bedeli 25 milyon dolar olan 771 kilogram kokain, 74 kilogram metamfetamin ve 1 buçuk kilogram da eroinin ele geçirildiği belirtildi.

CALİFORNİA’DA 2006’DAN BU YANA 15 TÜNEL TESPİT EDİLDİ

Tünelin, ABD’nin eski Lideri Donald Trump periyodunda, kelamda tünellere karşı da tedbir alınarak inşa edilen hudut duvarının en korunaklı kısmında ortaya çıkması dikkat çekti. California eyalet yetkilileri, 2006 yılından bu yana Meksika hududunda bu tünel üzere elektrikli aydınlatma, havalandırma, raylı ulaşım ve asansöre sahip toplam 15 tünelin ortaya çıkarıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.