ABD Senatosu silah ıslahatı yasa tasarısında prensipte anlaştı

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi ve Demokrat vekiller, silah ıslahatı yasa tasarısı konusunda prensipte anlaştı.

Senatörler yaptıkları yazılı açıklamada, ABD’de son periyotta gündeme gelen silah ıslahatı tartışmaları konusunda prensipte anlaştıklarını duyurdu.

Metni şimdi yazılmayan tasarının, bireylere ruhsal dayanak verilmesi, okullardaki güvenliğin artırılması, akli istikrarı yerinde olmayan şahısların silah almasının yasaklanması ve 21 yaşın altındaki şahısların silah almasının kısıtlanması üzere unsurlar içermesi bekleniyor.

SENATO’DAN GEÇMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan kelam konusu mutabakatta 10 Cumhuriyetçi vekilin yer alması da tasarının hazırlanması durumunda Senatonun pürüzüne takılmaması manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinin hafta içinde onayladığı öteki bir silah ıslahatı tasarısının ise Senatonun onayını alması beklenmiyor.

ABD’de, 14 Mayıs’ta Buffalo’daki bir süpermarketteki ırkçı silahlı atakta 10 kişinin, 24 Mayıs’ta da Teksas’ın Uvalde kasabasındaki bir okuldaki taarruzda ise 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesinin akabinde, “silah reformu” tartışmaları alevlenmişti.

ABD Lideri Joe Biden bu bahiste Kongreye davette bulunmuş, Temsilciler Meclisi ise hafta içinde silah düzenlemelerini içeren bir yasa tasarısını onaylamıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.