ABD’de maymun çiçeği nedeniyle halk sıhhati acil durumu ilan edildi

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da maymun çiçeği virüsü nedeniyle Milletlerarası Halk Sıhhati Acil Durumu (PHEIC) ilan etmesinin akabinde ABD’de maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle halk sıhhati acil durumu ilan etti.

ABD Sıhhat ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra yaptığı açıklamada, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle ABD’de halk sıhhati acil durumu ilan edildiğini duyurarak, “Bu virüsle gayrette bir sonraki düzeye hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeğini ciddiye almaya ve bu virüsle gayret etmemize yardımcı olmak için sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

Acil durumun ilan edilmesi ile virüs ile gayrette acil durum fonlarına erişim kolaylaşacak, sıhhat kurumlarının olaylar ve aşılar hakkında daha fazla bilgi toplamasına müsaade verilecek ve aşı dağıtımı hızlandırılacak.

ABD’de maymun çiçeği olayları 6 bin 600’ü aşarken, hastaların neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor. ABD’deki hadiselerin 4’de 1’i New York eyaletinde bulunurken, California ve Illinois, geçtiğimiz pazartesi günü maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan etmişti.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’ne (CDC) nazaran, bu yıl dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği olayı tespit edildi. ABD’de maymun çiçeği tespit edilen hadiselerin ortalama yaşın 35 olduğu tabir edilerek, şu ana kadar ABD’de 5 çocukta virüsün tespit edildiği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.