ABD’nin mektubu iş dünyasını huzursuz etti: Maalesef risk var

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) gönderdiği mektupla, ‘Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamında, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlar ile kurulabilecek alakaların Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlere de yaptırım riski olarak yansıyabileceği’ ihtarında bulunması, iş dünyasını endişelendirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, ihracat yaptıkları ve dış ticaret fazlası verdikleri her ülkenin kendileri için kıymetli olduğunu belirterek, ABD’nin mektubu için “Umuyorum ki sorun derinleşmez. Lakin sonuçta her ülke ihtiyaçlarını bir noktadan karşılanmak durumunda. Türkiye o bölgeye yakın bir coğrafya ve evvelden beri çok hoş işbirlikleri var, hem ticari hem de siyasi manada. Şu anda hiçbir hazır giyimciden Türk ihracatçısından bize bu türlü bir geri bildirim gelmedi. İleriye dönük bakılınca başta ABD ve AB Rusya’dan dünya kadar petrol ve gaz alıyor, nasıl bir ambargodur?’ diye soruluyor umarım ki o tıp şeyler nüksetmez” dedi.

İKMİB: RİSK KELAM KONUSU

Dünya gazetesinin haberine nazaran, İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Lideri Adil Pelister ise Rusya’nın en çok ihracat yaptıkları 11’inci ülke olduğuna dikkat çekti. Rusya’ya kimya dalı ihracatının Ocak-Temmuz 2022 devrinde 514,8 milyon dolar olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşan Pelister, kıymet bazında yüzde 72,75’lik artışın kelam konusu olduğunu söyledi. Pelister, yaptırım konusunun gündeme gelmesi halinde yalnızca Rusya’ya ihraca yapan firmaların değil, onlarla iş yapan şirketlerin de etkileneceğini söz etti.

ÇİB: İKİ TARAFTAN DA ZİYANA UĞRUYORUZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazırgiyim ve Konfeksiyon Kesim Meclisi Lideri Gurur Fayat tüm dalların temkinli olması gerektiğini vurgularken; Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Lider Yardımcısı Uğur Dalbeler “Özellikle Türkiye’de Rus kütüğünden inşaat çeliği üreten firmalarımıza yaptırım gelecek. Bu Kanada ile başladı başka AB ülkeleri ve ABD’de soruşturma başlatabilir. Bu türlü bir durumda bölümümüz çok büyük ziyan görür. Bilhassa Rus eserlerinin boykot edilmesi ve rastgele bir eserde kullanılmasının yasaklanması iç piyasa ve ihracatta işleri daha da zorlaştırır Artık bu durumda Rusya’dan hammadde ve orta malı alamıyoruz. Gidip daha değerliye farklı ülkelerden alıyoruz. Eseri üretiyoruz lakin bu seferde satamıyoruz. Zira birebir eseri Ruslar yarı fiyatına satıyor. İki taraftan da ziyana uğruyoruz. Şirketlerimiz gün geçtikçe rekabet gücünü kaybediyor. İç piyasada siparişler sakin ihracatta sakin son çeyrekte. İhracatımız 8 ayın sonu itibariyle ölçüde yüzde 8,5 düştü” değerlendirmesinde bulundu.

TASD: RUSYA EN DEĞERLİ PAZAR

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Lideri Berke İçten, savaş öncesi Rusya’nın 1 numaralı pazarları olduğunu belirterek, “Şu anda ikinci sırada ancak ticaret paralar biraz yavaş da gelse devam ediyor. AYMOD fuarında da ağır bir iştirak görüyoruz İtalyan ayakkabı firmaları Rus müşteriler ile buluşabilmek için bizim fuarımıza geliyor sonuçta. O da bir manada ambargonun delinmesi oluyor. Temkinliyiz Rusya’ya uygulanan yaptırımların Batı tarafından uzun süreceğini öngörüyoruz. Ambargo konusunu risk olarak kıymetlendiriyoruz lakin şu an fiili bir durum yok. Bu ticaretin de bir yolunu bularak devam edeceğini öngörüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.