ABD’yi ayağa kaldıran görüntüler! Katliam yapılırken polis dezenfektanı inceledi

“The Austin American-Statesman” isimli mahallî gazete tarafından yayımlanan imajlarda, taarruz anına ait okulun çeşitli yerlerindeki güvenlik kamerası imajları yer aldı.

Otoparkta kaydedilen imajlarda, saldırganın viraja süratli girip kaza yaptığı ve araca yaklaşan iki şahsa ateş açtığı, bir çocuğun son anda kaçtığı kameralara yansıyor. Saldırganın okula giriş anında ise saatler 11.33’ü gösteriyor.

SİLAH SESLERİ DUYULURKEN POLİS EL DEZENFEKTANINI İNCELEDİ

18 yaşındaki saldırganın elinde yarı otomatik silahla okula girmesinden kısa müddet sonra 11.35’te polisler olay yerine geliyor. Bu ortada saldırganın sınıflarda arkası arkasına ateş açması da manzaralara yansıyor.

Görüntülere nazaran, okula gelen ağır silahlı ve can yelekli polisler, olaya müdahale etmek yerine dakikalarca okulun koridorunda bekliyor. Bu esnada içeriden silah sesleri duyulurken bir polisin koridordaki el dezenfektanını incelediği ve telefonuna baktığı görülüyor.

77 DAKİKA BOYUNCA SALDIRGANA MÜDAHALE YOK

Polis, 77 dakika boyunca saldırgana müdahalede bulunmazken, saldırganın bulundukları istikamete ateş açtığı esnada polislerin koridordan kaçma anı da imajlara yansıyor. Olayda, 12.50’ye kadar saldırgana rastgele bir müdahalede bulunulmuyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Bu manzaralarla Uvalde polisine yönelik olaya geç müdahale ettikleri argümanları da bir defa daha gündeme gelmiş oldu. Kelam konusu imajların akabinde, toplumsal medyada yüzlerce kişi polisin dakikalarca koridorda beklemesini eleştirdi.

ÖNCE AİLELERE İZLETECEKLERİNİ DUYURLARDI

Uvalde polisi, kelam konusu manzaraları 10 Temmuz Pazar günü yayımlayacaklarını duyurmuş, akabinde imgeleri öncelikle kurbanların ailelerine izleteceklerini daha sonra yayımlayacaklarını açıklamıştı.

Teksas Kamu Güvenliği Ünitesi Yöneticisi Steven McCraw, kelam konusu manzaraların sızmasını takiben yayımladığı yazılı açıklamada, “Bu görüntünün tüm kurbanların ailelerine ve Uvalde toplumuna izletilmeden evvel yayımlanmış olmasından ötürü hayal kırıklığı yaşadık. Bu olaydan en çok etkilenen bireyler, bu görüntüyü birinci görmeyi hak ediyor.” yorumunu yaptı.

NE OLMUŞTU?

“AR-15” tipi otomatik akın silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokuluna taarruz düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birbirine bitişik iki sınıfa girerek 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Uvalde polisi, saldırgan okula girdikten sonra dışarıda bekleyen ailelerin yalvarış ve ısrarına karşın 1 saat 17 dakika boyunca müdahale etmemekle eleştirilmişti.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, ataktan sonraki günlerde düzenlediği basın toplantısında, olay yerindeki komuta merkezinin “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü, bu nedenle taktik timleri beklediğini söylemişti. McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, etkin bir saldırgan durumundan barikatların gerisine sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Lakin eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala etkindi. Bu, yanlış bir karardı.” sözünü kullanmıştı.

Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo da 10 Haziran’da Texas Tribüne gazetesine verdiği mülakatta, olay günü kendisini yavaşlatır kanısıyla telsizi yanına almadığını, kendisini takımları yöneten sorumlu amir olarak görmediğini ve yetkinin üst seviye öteki birine devredildiğini düşündüğünü anlatmıştı.

‘SALDIRGANI TAHRİK ETMEMEK İÇİN…’

Saldırganı tahrik etmemek için okul koridorunda 40 dakika beklediğini belirten polis şefi, “Ben, o gün kimseye sınıfa girmemesi konusunda talimat vermedim, yalnızca gerekli yardımları istedim.” açıklamasında bulunmuştu.

McCraw, taarruz hakkında süren soruşturma çerçevesinde 21 Haziran’da eyalet meclisi senato komitesine verdiği tabirde de Uvalde polisinin ataktaki müdahalesini “sefil bir başarısızlık” olarak nitelemiş, Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo’yu gecikmeden ötürü sorumlu tutarak onu “polislerin hayatını, çocukların hayatlarının önüne koymakla” suçlamıştı.

Arredondo, 24 Haziran’da açığa alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.