Almanya’da orman yangını: 2 yerleşim ünitesi tahliye edilecek

Zeithain Beldesi İtfaiye Sözcüsü Dorit Riedel, yaptığı açıklamada, yangının bölgede 450 hektarlık alana yayıldığını belirterek bu kadar büyük bir yangının son yıllarda bu bölgede görülmediğini tabir etti.

Eski askeri eğitim alanına müdahalede zahmet çekiliyor

Yangın söndürme çalışmalarına Saksonya tarafında 160 itfaiye erinin katıldığını, Alman ordusuna ilişkin bir helikopterin de bu çalışmaya havadan takviye verdiğini aktaran Riedel, Nieska yerleşim ünitesinin korunmasının öncelik taşıdığını vurguladı.

Riedel, bölgede eski bir askeri eğitim alanı bulunduğu için çalışmalarda zorluk yaşandığına işaret ederek burada orta ara küçük patlamalar meydana geldiğini anlattı.

Dar yollarda araçlar geçemiyor

AA’nın aktardığına nazaran; ormanlık alanda dar yollardan araçların geçemediğine dikkati çeken Riedel, yangının cepheden gelmesi durumunda tehlike arz edeceğinden takımların geri çekildiğini söyledi.

2 mahalle boşaltılıyor

RBB Televizyonun haberine nazaran de yangından ötürü bölgedeki Kosilenzien ve Kröblen yerleşim üniteleri tahliye edilecek. Bölge için tehlike uyarısı yapıldığı aktarılan haberde, burada yaşayanlara tahliyeye hazırlanmaları, pencere ve kapıları kapalı tutmaları ve klima sistemlerinin kapatılması davetinde bulunulduğu bilgisi paylaşıldı.

Elbe-Elster beldesi İtfaiye Şefi Steffen Ludewig de daima tarafı değişen rüzgarın yangını körüklemeye devam ettiğini, diğer bölgelerden itfaiye takımları talep edildiğini söyledi.

Bölgede dün çıkan yangının denetim altında alındığı fakat daha sonra rüzgarın tesiriyle tekrar alevlendiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.