AMD, Piyasa Değerinde Intel’i Geride Bıraktı

AMD, Cuma günü yaşanan hareketli dakikalar sonrasında Intel’in piyasa değerini geride bıraktı. AMD hissesi gün içinde %3’ün üzerinde yükseliş gösterirken yonga üreticisinin değeri 153 milyar doları aştı. Intel ise mali kazanç çağrısında gelirlerin düştüğünü açıkladı ve kâr beklentilerini yakalayamadı. Nitekim şirketin değeri %9 gibi bir oranda düştü ve mavi devin piyasa değeri Cuma günü 148 milyar dolara geriledi.

Değişim çoğunlukla sembolik, ancak iki şirketin doğrudan rekabet ettiği PC ve sunucu yongaları açısından çok daha rekabetçi zamanlar geçirdiği anlamına geliyor. Bildiğiniz üzere AMD, tasarımlar yaparken çip üretimini farklı dökümhanelere yaptırıyor. Bu dönüm noktası ise yatırımcıların AMD gibi tasarım yapan daha küçük şirketlere yönelebileceğini gösteriyor. Kırmızı takım üretim için dış fabrikalara yönelirken, Intel fabrikalar inşa etmeye devam edeceğini söylemişti.

Son yıllarda AMD yongaları performans açısından Intel ürünleriyle çok daha rekabetçi hale geldi. Şirketin bu başarıları ve gelecek vaat eden projeleri doğal olarak yatırımcıları da doğrudan etkiliyor.

Aslına bakılırsa bu ilk değil. AMD, Şubat 2022’de ilk kez piyasa değeri açısından Intel’i geride bırakmıştı. Intel’in negatif yönlü mali kazanç raporuyla birlikte benzer bir senaryo beş ay sonra tekrar yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.