Apart, çevrim içi yayınlarına başladı

Birçok muharrir, sanatçı ve akademisyenin bir ortaya gelmesiyle kurulan, İstanbul Kadıköy merkezli sanat oluşumu apart, www.a-part.online adresinde çevrim içi yayınlarına başladı.

Estetik modernizm arayışında, düş gücü ve hudutsuzluğa sığınarak sanatın özerkliğine varma gayesindeki apart, görsel ve yazınsal çalışmalara mesken sahipliği yaparken, hareketsiz imajları apartıman‘da, hareketli kurguları ise apartkat‘ta ağırlayacak. Meta Punk, Obituary ve Dione isimli yapıtlarla açılan bu kısımlarda ayrıyeten, Orta Dünya’ya Çağdaş Tenkit başlıklı bir söyleşi yer alıyor.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin gösterime girmesi vesilesiyle J. R. R. Tolkien’in fantastik kainatına odaklanan apart, meşrep isimli kısımda serinin kült karakteri Galadriel’e eko-feminist bir bakış atarken Yüzüklerin Efendisi’nin sinema üçlemesine Marksist bir tenkit getirerek, Orta Dünya’nın üretim ilgilerini ve halk temsillerini sorguluyor.

apart’ın hafif kısmında ise içe kapalı, rahatsız edici ve başarısız bir deneme olarak başlasa pasajı yer alıyor.

Şimdilik sadece “estetik modernizm ve su kestaneleri” ile kendini tanımlayan apart, sahip olduğu dernek hüviyetiyle hali hazırda 9. Memleketler arası Uşak Kısa Sinema Şenliği yürütürken ilerleyen aylarda kısa sinema ve görüntü sempozyumu, butik dinletiler/gösterimler/sergiler ile “a-apart.offline” çerçevesinde etkinlikler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

apart’a üye olmak ve(ya) çalışmalarınızla apart’a çıkmak içinse www.a-part.online adresini ziyaret etmek kâfi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.