Asgari ücrette zam pazarlığında ilk gün… Masadaki en yüksek rakam belli oldu

Asgari ücrete ara zam için çalışmalar resmen başlıyor. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nunda işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci yer alacak. İşçi kesimini TÜRK-İŞ, işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil edecek. Komisyondan çıkan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

İşçi işveren ve hükümet temsilcileri arasındaki asgari ücret zam pazarlıklarının en fazla 2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Şu anda asgari ücret, brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş… Asgari ücretin işverene maliyeti ise 11 bin 759 lirayı buluyor.

BEKLENTİLER ARASINDA EN KUVVELİSİ YÜZDE 30’LUK ZAM

Asgari ücrete yüzde 20 zam yapılması halinde 10 bin 208 TL, yüzde 25 zam yapılması halinde 10 bin 634 TL, yüzde 30 zam yapılması halinde ise 11 bin 58 TL, yüzde 40 zam zam yapılması halinde ise 11 bin 910 TL’lik bir ücret işçinin cebine girecek. Masadaki en kuvvetli ihtimal ise yüzde 30’luk bir zam üzerinde anlaşılması.

TİSK’TEN MUTABIKIZ AMA BAYRAMDAN ÖNCE OLSUN MESAJI

İlk toplantı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile görüşmüştü. Bakan Işıkhan ile görüşmesinin ardından Akkol, ara zam konusunda mutabık olduklarını belirtmiş diğer yandan sonucun Kurban Bayramı öncesinde çıkmasını beklediklerini söylemişti.

ENFLASYON FARKI ÜZERİNE REFAH PAYI EKLENECEK Mİ

Bugünkü ilk toplantıda tarafların ara zam oranına ilişkin bir rakam vermesi beklenmiyor. Ancak işçi temsilcilerinin zam pazarlıklarında düşen enflasyon oranlarının üzerine refah payı eklenmesi talebini görüşmeye taşıyacağına kesin gözü ile bakılıyor.

ESKİ BAKAN 500 DOLAR DEMİŞTİ, BU YÜZDE 37 ZAM DEMEK

İşçiler ise eski Bakan Vedat Bilgin’in ağızından çıkan“500 dolar”a kilitlendi. İşçi maaşlarınan 500 dolar seviyesine gelebilmesi ise yaklaşık yüzde 37’lik bir zamma denk geliyor. Daha olası görülen yüzde 30-35 aralığında bir zamla da net 11 bin-12 bin TL bandında bir asgari ücret belirlenmiş olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir