Bakan Nebati: Enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanan Orta Vadeli Program ile ilgili “Program devri sonunda, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile kıymetli ölçüde gerileyeceğini, cari süreçler açığının GSYH’ye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz” dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından açıklama yaptı. Nebati şu tabirleri kullandı;

*Hükümet olarak misyona geldiğimiz birinci günden bu yana kapsayıcı kalkınma gayelerimiz doğrultusunda hazırlayıp uyguladığımız orta ve uzun vadeli planlarla iktisadımızı büyüttük ve güçlendirdik.

*Önümüzdeki 3 yıllık periyodun yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Program, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle tahlil edilerek, On Birinci Kalkınma Planı temelleriyle uyumlu halde hazırlanmıştır.

*Programımızı hazırlarken büyümeyi ve istihdamı artıran, yüksek katma kıymetli üretimi önceliklendiren ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi temel alan Türkiye İktisat Modelimiz merkeze alınmıştır.

*Program mühletince uygulayacağımız siyasetler da bu kapsamda, yüksek katma bedelli üretimi, cari süreçler istikrarında kalıcı güzelleşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulmuştur. Böylece ekonomimizin ortalama yüzde 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon kişi artmasını öngörüyoruz.

“MALİ DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ VERMEDİK”

*Ayrıca program devri sonunda, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile kıymetli ölçüde gerileyeceğini, cari süreçler açığının GSYHye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz.

*Vurgulamak isterim ki, 2023-2025 periyodunu kapsayan Orta Vadeli Programımızda, evvelki yıllarda olduğu üzere mali disiplinden asla taviz vermedik. Ekonomimizin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm vatandaşlarımızın önceliklerini karşılayacak bir bütçe hazırlamaya uğraş ettik.

*Program periyodu sonunda, Merkezi İdare Bütçe açığının GSYHye oranının yüzde 1,5 olmasını öngörüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.