CHP’li Ali Yetenekli Başarır: ‘Jelibon aramanıza gerek yok, paramızı bu adamlardan alın’

CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Havalimanı’nı işleten Cengiz ve Kalyon holdinglerin devlete karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmediğini argüman etti.

Başarır, “Bildiğiniz üzere İGA’nın devlete ödemesi gereken 2018-2019-2020 kira bedeli olan toplam 1 milyar 200 milyon euro, 2043’e kadar ertelenmişti. Bunun sebebini sormuştuk lakin bir karşılık gelmedi.  Biliyorsunuz ki bu ihale bir şartnameyle verildi ve bir kontrat var ortada. Devletin ve şirketin mukavele gereği karşılıklı edimleri ve yükümlülükleri vardır. Maalesef ki bu şirket, yükümlülüklerini yerine getirmediği üzere şu anda kira da ödemiyor” diye konuştu.

“28 MİLYON ÖĞRENCİYE BURS VERİLİRDİ”

Başarır, şirketin ödemediğini ileri sürdüğü ölçüyle 28 milyon 100 bin öğrenciye burs verilebileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Kod ve koordinasyonlarda yapılan değişikliklerden ötürü İGA şirketi, yani Kalyon ve Cengiz İnşaat lehine 1 milyar 364 milyon euroluk bir fark oluşmuş. Bunu neye nazaran söylüyorum? 2015 DHMİ İdare Heyeti Kararı’nda birinci etap yatırım bedeli 7 milyar 354 milyon euro iken revize master planı ile bu yatırım bedeli 5 milyar 990 milyon euroya düşmüştür. Bu husus 2015-2018 ortası sav olarak gündeme gelmiş lakin periyodun İGA CEO’su Kadri Samsunlu, bu tezleri yalanlayarak İGA’nın üretim şartnamesine uygun bir biçimde her şeyi mevzuata uygun bir halde yaptığını ileri sürmüştür. DHMİ’nin bu 1 milyar 364 milyon euroyu şirketten ek kira olarak ya da ek yatırım olarak alması gerekmekte. Lakin bugüne kadar ek kira alınmadığı üzere kiralar ertelendi. Ek yatırıma ait de hiçbir bilgiye ulaşamadık. Bu para, taban fiyat alan 5 milyon 620 bin 107 kişinin maaşı demek. Bu para ile 28 milyon 100 bin 535 üniversite öğrencisine burs verilir. Bu para, getirdiğiniz ek bütçenin yüzde 2,7’si demektir.

Bu İGA şirketinin kirası neden 24 yıl ötelenmişti? İGA, pistin üretiminde kaliteli dolgu gereci kullanması gerektiğini söz ederek ‘Ya bize ek müddet verin ya da 1 milyar 200 milyon euroluk ek bütçe verin’ dedi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi de 24 yıl kiraları öteleyerek İGA’ya kıyak çekmişti. Bunları milletle, Meclis’le, Sayıştay’la paylaşmıyorlar. Lakin gelin görün ki İGA, mukaveleye nazaran kullanması gereken dolgu materyalini kullanmıyor ve üstelik pisti de 600 metre kısa yapıyor lakin beyefendilere buna karşın 1,2 milyar liralık kira ötelemesi yapılıyor.

Anlayacağınız İGA, gereç, proje ve imal koşullarına uygun biçimde bu pisti yapmıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bu usulsüzlüğü onaylıyor. İGA’nın resmi internet sayfasında üçüncü pistin uzunluğu 3 bin 750 metre olması gerekirken bakanlığın onayladığı dokümanda 3 bin 60 metre olmasında bir sakınca görülmemiş. Yani yüzde 20’sini eksik yapmışlar. Pekala bu eksiklik tahsil edilmiş mi? Hayır.”

“FUNDA OCAK, BİNALİ YILDIRIM’IN YAKINI”

DHMİ’deki yolsuzlukların ve o dönemki genel müdürün de araştırılması gerektiğini söz ederek sorular yönelten Başarır, şunları kaydetti:

“Dönemin DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Binalı Yıldırım’ın çok yakını. Binali Yıldırım’ın her yerde övdüğü, seçimlerde Binali Yıldırım’ı Habertürk’e bağlanarak öven bu bayanla ilgili kimi taşınmazları sormak istiyorum. Funda Ocak’ın Tepeprime, Next Level, İstanbul Levent Loft, Ulus Savoy’da kendisinin ve yakınlarının daireleri var mı yok mu?  Funda Ocak’ın İstanbul Tepebaşı’nda Butik Oteli var mı yok mu?  Dönemin bürokratlarının ve yakınlarının İngiltere’de daire alıp almadığı hakikat mu? Ertelenen kira, yapılan eksik işleri topladığımız vakit DHMİ’nin, yani halkın 3,5 milyar euro ziyanından bahsediyoruz.

“JELİBON ARAMANIZA GEREK YOK, GİDİN BU PARAYI BU ADAMLARDAN ALIN”

Biz, 3,5 milyar euroyu bulduk. Çok da kazmanıza gerek yok. Midelerine indiğiniz vakit bunu göreceksiniz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, utanma duygun varsa, devlet yönetme ahlakın varsa sen bu havaalanın teslimine onay vermezdin. Ancak sen, bu yolsuzlukların yapıldığı piste olur verdin. Sen, 1 milyar 364 milyon euroluk yatırımı almadın ve utanmadan, sıkılmadan 1 milyar 200 milyon euroluk kirayı da erteledin. Jelibon aramanıza gerek yok, paramızı bu adamlardan alın. Biz, milyarlarca dolar bedelindeki Atatürk Havalimanı’nı bu adamlar için kapattık. Sabiha Gökçen Havaalanı’ndaki trafiği sınırladık. Neden? Bu adamlar iş yapsın diye. Şu anda kira almıyoruz, şu anda eksik iş yapılıyor lakin biz Meclis’te ek bütçe yapıyoruz. Yaklaşık olarak dün yapılan ek bütçenin yüzde 10’una yakın bir yolsuzluktan bahsediyorum. Bu beşerler utanmıyorlar, sıkılmıyorlar lakin ben bunlardan utanıyorum. İGA ile yani Cengiz ve Kalyon ile bu muahedeyi yapan Funda Ocak denen o bayanın oğlu şu anda İGA’da üst seviye yönetici. Funda Ocak, sen DHMİ’nin genel müdürüydün lakin artık bir danışmanlık şirketin var. Sen, Sabiha Gökçen Havaalanı’na milyonlarca liralık makbuz kestin mi, yoksa kesmedin mi? Devletten ihale alan bu şirketlerin kimilerine makbuz kestin mi, kesmedin mi? Sen devlet ismine İGA ile mukavele yaparken oğlunu İGA’ya yönetici yapmaya utanmadın mı?

“NAMUSLU BİR SAVCI ÇIKSIN”

Savcıları misyona davet eden CHP’li Başarır, “Namuslu bir savcı çıksın bir iddianame hazırlasın ve biz bu paraları alalım. Elimizdeki bu evraklarla net bir biçimde soygun nizamını ortaya koyduk. Herkesi doyurmak zorunda olan devlet beş şirketi doyuramıyor. Ben buradan savcılara sesleniyorum. Bir modül yüreğiniz varsa, bir modül vatan sevginiz varsa, bir modül yetimi, emekçiyi, emekliyi düşünüyorsanız Funda Ocak hakkında, Binali Yıldırım hakkında ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı hakkında derhal soruşturma başlatın” dedi.

‘FUNDA OCAK VE ADİL KARAİSMAİLOĞLU HAKKINDA CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM’

Gazetecilerden hata duyurusunda bulunacak mısınız diye soru gelmesi üzerine CHP’li Başarır, “Evet cürüm duyurusunda bulunacağım. Funda Ocak hakkında, bakan hakkında cürüm duyurusunda bulunacağım. Bu ülkenin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı bu ülkenin parasını bu beş şirkete bulaştırma bakanı haline gelmiştir. Halkalı-Kapıkule demiryolu sınırı projesinde yanlış yaptığı ihaleden ötürü milyarlarca lira ziyana uğrattı. Bu bakan artık bir güvenlik sorunu haline gelmiştir. Ben kendisinden utanç duyuyorum. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile İçişleri Bakanı bu ülkeye büyük ziyan veriyor. 84 milyon ikisini de seyrederken mide ilacı alıyor. Bakın bunu ben sav etmiyorum, buradaki evraklar söylüyor. Bütün eksikliklere karşın bakan buna onay vermiş. Diyelim ki fizikî şartlardan ötürü kısa lakin bunun parasını niçin almıyorsunuz? Yapılması gereken şey derhal bu şirketle mukaveleyi feshedip, Türkiye Cumhuriyeti’nin ziyanını kapatmak. Atatürk Havaalanı’nı kapattınız, üstüne buradan kira alamıyoruz ve iş eksik yapılıyor. Bu bakanın misyonu onlara mı bakmak yoksa Türkiye Cumhuriyeti’ne mi bakmak? Bakan hakkında ve Funda Ocak hakkında cürüm duyurusunda bulunacağız. Bakalım savcılar ne yapacaklar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.