Çin’in kamplara gönderdiği Uygur Türklerinin fotoğrafları yayınlandı

Çin’in Sincan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı siyasetleriyle ilgili bugüne kadar bilinmeyen detaylar, BBC’nin yayınladığı binlerce evrak ve fotoğrafla ortaya kondu. Polis bilgisayarlarının hacklenmesi sonucu elde edilen evraklar, bölgedeki birçok kişinin yalnızca Müslüman oldukları için gözaltı kamplarına yerleştirildiğini gösteriyor.

Çin’in insan hakları ihlalleriyle gündemden düşmeyen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden, Uygur Türklerine yönelik baskıyı ortaya koyan dokümanlar ve binlerce fotoğraf sızdırıldı.

Polis bilgisayarlarının hacklenmesi sonucu elde edilen dokümanlar, bölgede yaşanan trajedinin boyutlarını ortaya koydu. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Sincan’daki “yeniden eğitim kampları” ve resmi hapishanelerle ilgili bilinmeyen detayları içeren dokümanları aylarca inceledikten sonra yayınladı.

Eğitim kamplarındaki Uygurlar.

Çin, bölgedeki kampların yalnızca eğitim hedefli olduğunu savunurken yeni yayınlanan dokümanlar kampların bir hapishaneden farksız olduğunu gösterdi. Çin hükümetine ilişkin dokümanlarda kampın silahlı gardiyanlar tarafından korunduğu görüldü.

Yine eğitim kampına götürülen 50 yaşındaki Havvagül Tevekkül.

Kamptaki esir Uygurlara ilişkin 5 binden fazla fotoğraf ve bilgi de yayınlandı. Birçok kişinin yalnızca Müslüman oldukları için ya da Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeleri ziyaret ettikleri için gözaltı kamplarına yerleştirildiği belirtildi.

Anihan Hamit 73 yaşında gözaltına alındı.

Tutuklanan şahısların birçoklarının da inançlarından ötürü mahpus cezası aldığı, çok sayıda kişinin akrabaları tutuklandığı için kuşkulu listesine alınarak takip edildiği kaydedildi.

Rahile Ömer, gözaltına alındığında yalnızca 15 yaşındaydı.

Son yıllarda Sincan bölgesindeki uydu fotoğrafları, bölgede gözaltı kamplarının sayısındaki artışı ortaya koymuştu. Kampta kalmış şahitler da, tecavüz ve azap olaylarının yaygın olduğunu savunuyor.

Anne babaları gözaltına alınan binlerce çocuğun da hükümet denetimindeki yurtlara yerleştirilmesi reaksiyonlara yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.