Doğu Anadolu’dan büyükşehirlere kurbanlık sevkiyatı başladı

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlıklar büyükşehirlere yanlışsız yola çıktı.

Erzurum’daki Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’nda, yaklaşan bayram nedeniyle hareketlilik yaşanıyor.

Hayvanlarını vilayette satışa sunmak isteyen besiciler, kurbanlıkları hayvan pazarına getirmeye başladı.

Bazı besiciler, denetimlerin akabinde tır ve kamyonlara yükledikleri kurbanlıkları büyükşehirlere götürüyor.

Hayvanların son sıhhat denetimleri yapıldı.

Besicilerin büyük emek ve alın teriyle besledikleri hayvanları satmanın telaşı içinde olduğunu söz eden Erzurum Ziraat Odası Lideri İslam Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bizlerde tatlı bir heyecan var. Şu anda bütün işletmelerdeki hayvanların son sıhhat denetimleri veteriner doktorlarca yapılmış olmakta, son eksiklikler giderilmekte ve sevkiyata hazır hale getirilmekte. Şu anda et ve kurbanlık fiyatları, piyasadaki öbür eserlerin artışına oranla çok aşırı derecede artmamış, bunu belirtmek isterim. Geçen yıl Erzurum’dan büyükşehirlere 35 bin civarında büyükbaş, 22 bin civarında da küçükbaş sevkiyatı oldu. Temennimiz geçen yılki sayıları geçmek.”

Besicilerden Faruk Selçuk da yıl boyunca besledikleri hayvanları satmak için pazara getirdiğini söyleyerek, “Hayvan açısından zahmetimiz yok, vatandaşları pazara bekliyoruz. Geçen yıl 10 bin liraya satılan hayvan bu yıl 18 bine satılıyorsa, ortadaki fark yem maliyetindendir” dedi.

Kars

Kars’ta ise besiciler, yıl uzunluğu büyük emeklerle besledikleri hayvanlarını Kurban Bayramı’nda satmak üzere batı vilayetlerine sevk ediyor. Kamyon ve tırlara yükledikleri hayvanlarını Vilayet Tarım Müdürlüğünde denetimden geçiren besiciler, kurbanlıkları İstanbul, Ankara ve Bursa başta olmak üzere büyükşehirlerdeki pazarlarda satışa sunacak.

Besicilerden Cumali Üreyil, 30 büyükbaş hayvanı İstanbul’a götüreceğini anlattı. Kentte yetişen hayvanların doğal beslendiğini söyleyen Üreyli, “Bu nedenle buradan giden hayvanlarımız, batıda büyük ilgi görüyor” dedi.

Cem Bozan da 100 büyükbaş hayvanını Ankara’ya sevk ettiğini anlatarak, “Türkiye’nin her tarafına hayvan gönderiyoruz, Rize, İstanbul, Ankara ve öbür vilayetlere günde 2-3 araçla kurbanlık götürüyoruz” diye konuştu.

Ağrı

Hayvancılığın yaygın yapıldığı Ağrı’dan da yurdun birçok bölgesine kurbanlık sevkiyatı yapılıyor.

Ağrı Hayvan Borsası’nda, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hareketlilik arttı. Hayvanlarını pazara getiren besicilerle bütçelerine uygun kurbanlık almak isteyen vatandaşlar ortasında sıkı pazarlıklar yaşanıyor.

AA’ya nazaran ayrıyeten kentten büyükşehirlere kurbanlık sevkiyatı da yapılmaya başlandı. Besicilerden Murat Özcan, pazarda yoğunluğun başladığını tabir ederek, “Büyükbaş hayvanların çiftini 65 liraya aldık ve buradan İstanbul Sultanbeyli’ye götüreceğiz. 130 büyükbaş hayvan aldık. Hayvanlarımızı tırlarla götüreceğiz. Yarın gitmeyi düşünüyoruz. İnşallah ziyan etmeden âlâ bir fiyata satacağız. Bu hayvanlar yaylada otladı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.