Dönemin birinci palamutları 30 liradan tezgâhlarda

1 Eylül’de başlayacak olan balık av dönemi öncesi büyük balıkçı teknelerinin dönem öncesi hazırlıkları sürüyor. 15 Ağustos prestijiyle küçük ölçekli balıkçıların klasik metotlarla av yapmalarına müsaade veriliyor. Yasağın kalkmasıyla sabahın birinci ışıklarında denize açılan Sinoplu balıkçılar dönemin birinci palamutlarıyla karaya döndü. Tezgâhlarda hasretle beklenen birinci palamutlar 400-450 gram aralığında tanesi 30 TL’den satılıyor.

Sinoplu balıkçı Hakan Erol, palamut sezonuna başlandığını belirterek, “Bu sene bol olur, beşerler yer. Lakin hamsiden pek umudum yok bu sene, biraz zayıf olur. Palamut bolluğu olduğu vakit hamsi az oluyor. 30 TL şuan fiyatı ancak daha da aşağıya düşer, denize çokça var” diye konuştu.

Balıkçı Mert Kanal yeni dönemin balıkçılara ve vatandaşlara güzel olmasını diledi. Kanal, “Şu güçlü ekonomik kaidelerde balığın bol olması vatandaşımızın yararınadır. Ne kadar bol olursa o kadar ucuz yiyecektir vatandaşımız. Şu an 400-450 gram civarında geliyor balıklar, tanesi 30 TL. Onun haricinde başka balıklarımızda da hareketlilik var, başkaları de başladı sayılır. Palamut hariç istavrit, lüfer geliyor, biraz oltalardan mezgit geliyor. 10-15 gün sonra güzelce başlayacak” biçiminde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 15-31 Ağustos tarihlerinde denizlerde küçük ölçekli balıkçıların klasik yol olan olta ve çapari ile palamut avcılığı yapmalarına müsaade veriliyor. Lakin mevzuata nazaran uzunluk uzunluğu 25 santimin altında palamutların avcılığı yasaklı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.