DSÖ: Maymun çiçeği olay sayısı 10 bine yaklaştı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), dünya genelinde maymun çiçeği virüsünün yayılımının sürdüğünü ve hadise sayısının 10 bine yaklaştığını bildirdi.

AA’nın haberine nazaran, DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği salgınında son durumu kıymetlendirdi. Ghebreyesus, virüsün endemik ve endemik olmadığı 63 ülkede toplam 9 bin 200 hadiseyi doğruladıklarını kaydetti ve can kaybı sayısında bir değişiklik olmadığını belirtti.

ACİL DURUM KOMİTESİ HAFTAYA TOPLANACAK

Virüs nedeniyle acil durum ilan edilme ihtimaline dair Ghebreyesus, “Acil Durum Komitesi, maymun çiçeği olaylarındaki eğilim ve virüsle çaba yollarının tesirlilik oranını pahalandırmak üzere haftaya toplanacak. Ülkelerin bu salgınla nasıl çaba etmesi gerektiği konusunda tavsiyeler verilecek” dedi.

Ghebreyesus, maymun çiçeğine karşı aşı geliştirilmesi ve dağıtılmasıyla alakalı DSÖ’nün ilgili ülkelerle müzakerelere başladığını vurgulayarak, “DSÖ olarak çeşitli ülkeler ve uzmanlarla, salgına ait daha ileri araştırmalar yapılmasına dair görüşmeleri sürdürüyoruz” bilgisini paylaştı.

DSÖ, 7 Temmuz’daki maymun çiçeği raporunda, virüs nedeniyle şimdiye kadar 3 kişinin ömrünü yitirdiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.