Ekonomist Yeşilada: Kış aylarında 4 büyük şok yaşanacak

Ekonomist Atilla Yeşilada, kış aylarında ekonomik durumun daha da berbata gideceğini ve iktidarın lanse ettiğinin tersine enflasyonun yükselmeye devam edeceğini söyledi. Yeşilada, “Erdoğan tarihe, Türkiye’ye 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizini yaşatan kişi olarak geçecek” dedi.

Ekonomide alınan tedbirlerin hiçbir işe yaramadığını vurgulayan Yeşilada, kış aylarında 4 büyük şok yaşanacağını söz etti. Youtube kanalında değerlendirmelerde bulunan Yeşilada, “İktidar bir noktada havlu atacak” tabirini kullandı.

Enflasyonun kış aylarında üç haneleri göreceği, besin enflasyonunun da yüzde 150’lere ulaşacağı iddiasında bulunan Yeşilada, bunun toplumsal patlamalara neden olabileceğine işaret eti.

CARİ AÇIK, DIŞ BORÇLAR, İŞSİZLİK…

“Önümüzdeki yıl temmuz ayına kadar Türkiye’nin cari açığı 40 milyar dolar civarında olacak” diyen Yeşilada, şu değerlendirmede bulundu: “Muhtemelen vadesi gelen dış borçların bir kısmı da yenilenmeyecek. BDDK’nın mevduat kredi bilgilerine bakarsanız, hem bireyselin hem kurumsalın dövize döndüğünü görüyoruz. Yani tedbirlerin hiçbiri işe yaramadı. Süreç bu türlü devam ederse Merkez Bankası’nın elinde bulunan yaklaşık 30 milyar dolarlık kısıtlı döviz de eriyecek.”

Yeşilada ayrıyeten, Covid-19 olaylarındaki artışa dikkat çekerek, bu durumun kapanmaları tetikleyerek, üretimi durdurabileceğine ve şirketlerin emekçi çıkarmasına sebep olabileceğine işaret etti ve ekledi: “Erdoğan her ne kadar sorumluluğu üstünden atmaya çalışsa da halk gerçekleri görüyor. Erdoğan tarihe, Türkiye’ye 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizini yaşatan kişi olarak geçecek.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.