Emniyet, gazetecileri fişledi: ‘Gizli’ evrak dava belgesinde çıktı

Gazeteci Aziz Oruç’un yargılandığı dava evrakına, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istihbarat emelli yaptığı gazeteci fişlemeleri de girdi. 20 gazetecinin ismi bulunan bilinmeyen ibareli doküman, Oruç’a yardım ettiği belirtilerek ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ten yargılanan Dicle Müftüoğlu’nun dava evrakında ortaya çıktı.

TC NUMARALARI, UYAP KAYITLARI

Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik toplanan istihbarat bilgilerine dayanan fişlemede, gazetecilerin ‘Journalist Post’ isimli bir mecmuada yazılarının çıktığı belirtildi. Kelam konusu mecmuanın Fethullah Gülen yapılanmasıyla kontaklı olduğu öne sürülen fişleme tutanağında gazetecilerin isimleri, TC kimlik numaraları, mecmuadaki konumları ve Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinde kaydının bulunup bulunmadığı bilgileri yer aldı.

DERGİYE YAZI YAZMIŞLAR

Derginin idaresinde yer alan ve dergiye yazı gönderenlerinin isimlerinin yer aldığı fişlemedeki gazeteciler ise şöyle: Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Lideri Dicle Müftüoğlu, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Lider Yardımcısı Mustafa Kuleli, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Lideri Gökhan Durmuş, Engin Sağ, Şemsi Açıkgöz, Mustafa Kılıç, Yüksek Durgut, Ramiz Kılıçarslan, Necdet Çelik, Hasan Cücük, İsmail Muhammet Sağıroğlu, Enes Cansever, Basri Doğan, Türkmen Terzi, Vedat Demir, Rabia Yavuz Tipe, Yunus Erdoğdu, Naciye Parıltı Kılıç, Erkan Pehlivan ve Ergkin Emet. Gazeteciler Durmuş ve Müftüoğlu’nun dergiye yazı gönderdikleri kaydedilen fişleme tutanağı, 24 Mayıs 2022’de Terörle Gayret Şube Müdürlüğü’nde misyonlu polisler tarafından imza altına alındı.

EMNİYETTEN FİŞLEME TALEBİ

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Fethullah Gülen yapılanmasına dair açık kaynak taraması ile isim listesi ve bilgi notu oluşturulması talebiyle oluşturulan fişleme listesinin, Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmalarında kıymetlendirilmek üzere gönderildiği belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilen listenin, bilinmeyen ibareli doküman ile Ağrı, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Giresun, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Sivas ve Trabzon vilayet emniyet müdürlükleri terörle gayret şubelerine gönderildiği belirtildi.

‘FİŞLEMELER GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTEMEZ’

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Lideri Gökhan Durmuş gazetecilere yönelik baskıların, gözaltıların, tutuklamaların, fişlemelerin dur durak bilmeden birebir süratle devam ettiğini belirterek “İktidar bir taraftan hazırladığı maddelerle gazeteciliği öldürmeye çalışıyor başka taraftan gazetecileri tek tek maksat alarak onları korkutmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta haber takibi yaparken 4 farklı yerde meslektaşlarımız atağa uğradı. Kolluk güçleri halka haberin ulaşmasını engellemek için hukuku çiğneyerek engellemeler yapıyor” dedi.

Son olarak kendisinin de ortalarında olduğu birçok gazetecinin fişlendiğini yargılanan bir gazetecinin dava belgesine gelmesiyle öğrendiklerini belirterek “Gazetecileri fişlemeler gerçeklerin üstünü örtmeyeceği üzere bizleri de basın özgürlüğü çabasından geri durduramayacaktır” sözlerini kullandı.

‘GAZETECİLERİ KRİMİNALİZE EDİYOR’

DFG Eş Lideri Dicle Müftüoğlu “Bu iktidar ne yazık ki her gün gazeteciliği öldürmek için çeşitli adımlar adıyor, gazetecileri kriminalize ediyor” derken iktidarın kendisinin sözcülüğünü yapanlar dışında gazeteci bırakmamaya çalıştığını ve bu fişlemenin de bu siyasetin devamı olduğunu söyledi.

Müftüoğlu şöyle devam etti: Fişlemede çeşitli bireyler bir dergiye yazı yazmışlar. O dergiye dair açılmış bir soruşturma yok, yazılara dair açılmış bir soruşturma yok, rastgele bir durum yok. Lakin ne yazık ki böylesi bir tablo kelam konusu. Benim yargılandığım davaya gönderilmesi de davada mahkeme heyeti önünde bana dair bir algı oluşturmaya çalışmak. Zira belgede diğer bir kanıt yok. Bu türlü yaparak ne yazık ki oradan farklı bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlar.

Müftüoğlu, iktidarın kimi vakit yasal düzenlemelerle kimi vakit da farklı usullerle her alanda basın özgürlüğüne darbe vurmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi: Buna basın özgürlüğüne bir darbe daha diyebiliriz. Bu durumun basın ve söz özgürlüğüyle hiçbir alakası yok. Bu biçimde gazetecileri fişleyerek çalıştırmamaya çalışıyorlar. Bu durumdan korkacak, yılacak kimi isimler geri adım atacaktır ya da bu davada muhtemel ceza almam sadece bu fişleme nedeniyle olacaktır. Bu da benim çalışamamam manasına gelecektir. Büsbütün basını susturmaya yönelik bir atak. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.