Erdoğan itiraz etti, ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto ederiz’

Erdoğan, cami çıkışında yöneltilen sorulara yanıt olarak gazetecilere, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz lakin olumlu bir niyet içinde değiliz” tabirini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıyeten, “Yunanistan’la ilgili NATO konusunda yanlış yaptı bizden evvelki idareler. Yunanistan’ın, NATO’yu gerisine alarak Türkiye’ye karşı takındığı hali biliyorsunuz. Bu bahiste ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz” diyerek İsveç’in NATO üyeliğine dair, “veto” sinyali vermişti.

Erdoğan, itirazına münasebet olarak, İskandinav ülkelerinin “terör örgütleri için bir nevi misafirhane” olduğunu söylemiş ve İsveç ile Finlandiya’nın terör örgütü PKK’ya takviyesini göstermişti.

NATO ÜYESİ ÜLKELER, ‘ERDOĞAN’IN NİYETİ DEĞİŞECEKTİR’

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, “Türkiye bazen sıkıntı bir ülke olabiliyor. Türkiye’nin pes edeceğinden kendimden emin olduğum kadar eminim” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil edilmesinde gecikme olmaması gerektiğini söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, [Nato] birlik yakalama talihinin ikili uyuşmazlıklardan daha kıymetli olduğunu belirtti.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Finlandiya ve İsveç’in Nato üyelikleri hakkında “Görüşmeler uygun gidiyor, bugün dayanışma göstermek ve tek sesle konuşmak ismine yeterli bir sonuç alacağımızı umuyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.