Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç şoförü askere verilen ceza 10 takside bölündü

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 11 Ocak’ta Hazna Sü’yü (52) sürdüğü zırhlı araçla çarparak öldüren uzman çavuş Bestami Duman’a verilen para cezası takside bölündü. “Taksirle Öldürme” cürmünden tutuksuz yargılanan Duman’ın davası geçen hafta karara bağlandı. Olay yeri inceleme raporu, Eksper Raporu ve İsimli Tıp Kurumu (ATK) raporunda yüzde yüz kusurlu bulunmasına karşın Kızıltepe 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi Duman’a en alt huduttan 2 yıl mahpus cezası verdi. Mahkeme duruşmadaki “iyi hal”den cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü.

10 TAKSİDE BÖLDÜ

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine nazaran mahkeme, Duman’ın hakkındaki cezayı daha sonra günlük 30 TL’den 18 bin TL isimli para cezasına çevirdi. Mahkeme, Duman’ın bu parayı 10 taksitle ödemesine karar verdi.

İNDİRİM MÜNASEBETİ: UZMAN ÇAVUŞUN GEÇMİŞİ

Mahkeme, uzman çavuş hakkındaki gerekçeli kararını da açıkladı. Gerekçeli kararında sanık Duman’ın “Dikkatsizliği, tedbirsizliği ve kurallara ters hareketiyle asli kusurlu” olduğunu vurguladı. Hazna Sü’nün “kusursuz” olduğu belirtilen gerekçeli kararda, sanığın kusurlu olduğunun raporlarla da sabit olduğu belirtildi. Fakat gerekçeli kararın devamında “Sanığın cezasında geçmişi, cezanın sanığın geleceği üzerindeki tesirleri, duruşmadaki yeterli hali, sanık lehine takdiri indirim sebebi sayılarak cezasında 1/6 oranında indirim yapılmıştır” denildi.

TAKSİT MÜNASEBETİ: ŞAHSİ HALLERİ

Mahkeme, gerekçeli kararın devamında da cezanın para cezasına çevrilmesine “Sanığın kişiliği, atılı hatanın niteliği, cürmün işlenmesindeki özelliklerini” münasebet gösterdi. Mahkeme para cezasının 10 takside bölünmesine ise, “Sanığın ekonomik ve şahsi hallerinin” göz önünde bulundurulmasını münasebet yaptı.

NE OLMUŞTU?

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 11 Ocak’ta çok sürat yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ilişkin zırhlı aracın yaya yolunda çarpması sonucu 52 yaşındaki Hazna Sü hayatını kaybetti. Aracı kullanan uzman çavuş Bestami Duman, gözaltına alındıktan sonra Hazna Sü’nün “Bir anda yolun ortasına atladığını” sav ederek, tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı. Lakin Uzman ve İsimli Tıp Raporu ile Uzman çavuşun Duman’ın yüzde 100 kusurlu olduğu belirlenmesine karşın tutuksuz yargılama devam etti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.