HDP’ye Hazine’den verilen 360 milyon lira nerede?

HDP, partinin kapatılma ihtimaline karşı Yeşil Yol Parti listesinden seçime girecek. Daha önce HDP hesabına bloke koyan AYM sonradan kararını değiştirdi. Peki başka bir partiye de aktarması hukuken mümkün olmayan, seçim için 360, yıllık olarak da 180 milyon lira HDP hesaplarına yattı. 

OY PUSULASINDA HDP YOK

HDP kapatma davası iki yıldır sürüyor. 5 Ocak’ta hesaplarına bloke konulan HDP, karara itiraz etmiş, AYM üyeleri de görüş değiştirerek blokeyi kaldırmıştı. HDP’nin hesabına 540 milyon TL yattı. Bunun 360 milyonu seçim desteğiydi. Ancak HDP’liler, kapatmaya önlem olarak kurdukları Yeşil Sol Parti listesinden seçime girecek.

KORKMAZCAN: BUNA SEYİRCİ KALINAMAZ

VATAN Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, AYM ve Sayıştay’ın HDP hesaplarını incelemesini istedi. Korkmazcan “HDP’nin Anayasa’yı arkadan dolanarak giriştiği yeni hamleler durdurulmalıdır. Yeşil Sol Parti ile seçime katılmak yeni bir terörist faaliyetidir. Demokrasi buna seyirci kalamaz” diye konuştu. 

‘TERÖR ÖRGÜTÜNÜ FİNANSE EDEN BEDEL GERİ ALINMALI’

“Geldiğimiz aşamada yönetim makamlarına, Sayıştaya, Anayasa Mahkemesine, Yargıtay Başsavcılığına, Yüksek Seçim Kuruluna yüksek görevler düşmektedir. Öncelikle, adeta terör örgütünü finanse eden bu yardım bedeli araştırılıp geri alınmalıdır. Terör sabıkalısı HDP’nin, Anayasa’yı ve hukuku arkadan dolanarak giriştiği yeni terörist hamleler durdurulmalıdır. Kanuna karşı hile teşkil eden Yeşil Sol Partisi ile seçime katılmak terör örgütünün yeni bir terörist faaliyetidir. Bu terörist faaliyete ve terörün etkinliğini artırma amacı güden girişimlere hiçbir demokrasi seyirci kalamaz. Seçmen vatandaşlarımız terörün hem silahlı hem hileli hem dış kaynaklı tehditlerinden arındırılmadan iradelerini sağlıklı bir şekilde belirleyemez. 14 Mayıs seçimleri öncesi seçim ortamının bu tartışmalardan arındırılması yasama, yürütme ve yargı organlarının ortak sorumluluğundadır.”

BAŞKA PARTİYE AKTARILAMAZ

HDP’nin aldığı parayı bir başka partiye aktarması hukuken mümkün değil. Peki Hazine yardımı nerede? 

SENEM: HDP AYM’YE ÇALIM ATTI

Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi avukat Nusret Senem de kararın sorumlularına dikkat çekti: “Bu parti seçime katılmadığına göre Hazine ve Maliye Bakanlığı seçim dönemi dolayısıyla yatırılan miktarın geri alınmasıyla ilgili bu partiye bir yazı yazmalı ve parayı geri istemeli. Eğer bu parayı harcadık, geri verdik derlerse de belgelerini sunmaları gerekir.

“Tabii ki Anayasa Mahkemesi bir partinin seçime katılıp katılmayacağını bilemez. Ama şimdi ne oldu? Bu parti AYM’ye de çalım atmış oldu. HDP’nin seçime katılmasını savunan Millet İttifakı’na da AK Parti iktidarına da çalım atmış oldu. HDP’nin kapatılması istemli davada, partinin Hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması kararının kaldırılması kararını verenlere söylüyorum; PKK’ya Hazine’den 540 milyon lira verenler tarih ve hukuk önünde sorumlu duruma düşmüşlerdir.”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde HDP PKK ilişkisi kanıtlanıyor. Güvenlik güçlerimiz teröre karşı kahramanca savaşıyor. Diyarbakır Anneleri yıllardır mücadele veriyor. Deprem bölgesinde milyonlarca insan yardım bekliyor. Anayasa Mahkemesi bunun hesabını nasıl verecek?

KAYNAK: AYDINLIK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir