‘Hindistan, Sri Lanka’ya asker gönderecek’ argümanı tansiyonu artırdı

Ekonomik krize öfkenin denetimden çıktığı ve binlerce kişinin devlet başkanlığı sarayını işgal ettiği Sri Lanka’da, Hindistan’ın ülkeye asker göndereceği söylentisi tansiyona yol açtı.

Sri Lanka’da protestocular hükümetin istifası katılaşıncaya kadar başkanlık ve başbakanlık konutunu boşaltmayacaklarını açıklarken, Hindistan’ın ülkeye asker göndereceği söylentisi tartışma yarattı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, basında yer alan Sri Lanka’ya asker gönderileceği savlarını dün reddetti. Sözcü, Hindistan’ın Sri Lanka halkının yanında olduğunu ve ülkede krizin demokratik yollarla tahlilini desteklediğini belirtti.

22 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka’nın en yakın komşusu olan Hindistan, başta ticaret olmak üzere ülkeyle yakın bağlara sahip.

İki çocuk, yüzlerce kişinin işgal ettiği başkanlık sarayındaki piyanoyu çalıyor.

PROTESTOCULAR: İŞGAL SÜRECEK

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifayı kabul ettiklerinin açıklanmasına rağmen protestocular, başkanlık ve başbakanlık konutundan ayrılmıyor. Başbakanlık koltuğundaki göstericiler, istifa açıklamasını Ranil Wickremesinghe’nin yatağında güreşerek kutladı.

Protestoların akabinde son olarak da Parlamento Lideri Mahinda Yapa Abeywardenave Yatırım Teşvik Bakanı Dhammika Perera istifa ettiklerini duyurdu.

SRİ LANKA’DA İKTİSAT NASIL ÇÖKTÜ?

Sri Lanka, 1948’teki bağımsızlığından beri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Dövizde yaşanan kahır sebebiyle akaryakıt, besin, ilaç üzere malları temin edemeyen ülkede enflasyon resmi datalara nazaran yüzde 54.6 düzeylerinde.

Reuters haber ajansı, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 70’e çıkmasını beklerken son devirde yaşanan siyasi çalkantı ve belirsizliğin IMF ile yapılacak görüşmeleri etkilemesi de bekleniyor. Bilhassa Covid-19 sebebiyle turizm alanından büyük darbe alan Sri Lanka’da geçen yıllarda petrol fiyatlarının artması, kimyasal gübre ithalatının yasaklanması tarımı durma noktasına getirmişti.

Öte yandan muhalefet, Devlet Lideri Rajapaksa’nın ekonomiyi yönetememesi sebebiyle bu krizin oluştuğunu öne sürdü. Muhalefet, Mart ayından beri Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.