İBB, 71 bin üniversite adayına rehberlik yaptı

İBB, YKS’ye giren üniversite adayı gençlere tercih periyodu boyunca fiyatsız danışmanlık ve rehberlik hizmeti sundu. İstanbul’un 22 noktasındaki Tercih Müşavere ve Rehberlik Merkezlerine gelen ve Alo 153 çizgisini arayan 71 bin genç hizmetten yararlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tercih Müşavere ve Rehberlik Merkezleri ile üniversite seçimi konusunda İstanbul’un meydanlarında gençlere fiyatsız danışmanlık ve rehberlik hizmeti verdi.

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından verilen hizmet, 147 rehber ve uzman işçi ile gerçekleştirdi.

20 Temmuz’da hizmet vermeye başlayan merkezlerde üniversite tercihlerinin yapıldığı son tarih olan 5 Ağustos’a kadar toplamda 71 bin şahsa tercih danışmanlığı hizmeti sunuldu.

Merkezlerden kimileri ek tercihlerin yapılacağı tarihlerde de gençlerin hizmetinde olacak. Bu merkezlerin hangi lokasyonlarda olacağı ise genclikspor.ibb.istanbul adresinden duyurulacak.

İBB Tercih Müşavere ve Rehberlik Merkezleri geçtiğimiz yıl yaklaşık 22 bin şahsa hizmet vermişti.

22 MEYDANDA STANT KURULDU

Anadolu Yakası’nda; Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Şile, Pendik, Sultanbeyli, Ümraniye ve Üsküdar meydanlarında hizmet verilirken; Avrupa Yakası’nda ise merkezler Aksaray, Bağcılar, Bakırköy, Beylikdüzü, Beşiktaş, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Şirinevler, Şişli, Taksim ve Silivri’de açıldı.

Toplamda 22 meydanda fiyatsız danışmanlık ve rehberlik takviyesi verildi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Üniversite Tercih Fuarı’nda gençlere takviye olan İBB’nin tercih danışmanları; Taşınabilir Tercih aracıyla Adalar, Arnavutköy ve Başakşehir’deki gençleri de yalnız bırakmadı. Meydanlara gelemeyen adaylara yönelik ise konutlarda yüz yüze tercih hizmeti sunuldu.

Alo 153 Tahlil Merkezi de tercih çizgisi olarak hizmet verdi. İmtihana giren ve İstanbul’da yaşayan öğrenciler, İBB tercih danışmanlarından telefon yoluyla bilgi aldı. Kent dışından arayanlara da hizmet verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.