İmamoğlu’nun davası öncesi basın açıklaması yasağı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Şurası (YSK) lider ve üyelerine hakaret ettiği savıyla yargılandığı dava öncesi, Kartal’da toplanma ve basın açıklaması yapılması yasaklandı.

Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi ve kaymakamlığın onayıyla, ilçe genelinde her türlü toplanma, basın açıklaması ve şov yürüyüşü yasaklanırken, “kamu tertibi ve kamunun iyiliğinin bozulması ihtimali” münasebet olarak gösterildi.

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, toplanma ve şov özgürlüğüne yasak getirilmesine ait, “Resmi yazıyla adliyeye girmek, davayı takip etmek ve adliye etrafında bulunmayı yasaklamak ne demek? Korkmayın biz halkız ve haklıyız ve elbette kazanacağız. 16 milyon kazanacak, 85 milyon kazanacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

İBB Lideri İmamoğlu’nun, 13 bin oy fark ile kazandığı 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin akabinde yaptığı basın açıklamasında YSK Lider ve üyelerine hakaret ettiği teziyle iddianame hazırlanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede o periyot Yüksek Seçim Kurulu’nda çalışan Emekli YSK Lideri Sadi Güven’in de ortalarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtilmişti.

İddianamede İmamoğlu’nun “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı vazifelerinden ötürü alenen zincirleme hakaret” cürmünden 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpusu ile seçme ve seçilme haklarından mahrumiyeti istenmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.