İngiliz iktisadı yüzde 0,1 daraldı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) datalarına nazaran, İngiltere’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) ikinci çeyrekte bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,1 azaldı. Ülkede GSYH, birebir periyotta yıllık bazda ise yüzde 2,9 arttı.

Uzmanların beklentisi ülke iktisadının bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 daralması istikametindeydi.

İngiliz iktisadı bu yılın birinci çeyreğinde ise yüzde 0,8 büyüme kaydetmişti.

Uzmanlar, ikinci çeyrekte iktisattaki daralmada artan hayat pahalılığı nedeniyle tüketicilerin harcamalarını kısmasının tesirli olduğunu belirtiyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) süratle artan enflasyonu denetim altına alabilmek için 50 baz puan ile 27 yılın en sert faiz artışı adımını atarak siyaset faizini yüzde 1,75 düzeyine yükseltmişti.

Yine merkez bankasının varsayımlarına nazaran, ülke iktisadının bu yılın son çeyreği itibariyle resesyona girerek, beş çeyrek boyunca resesyonda kalmasının beklendiği belirtilmişti.

Bankanın projeksiyonlarına nazaran, İngiltere’de enflasyonun bu yılın ekim ayı prestijiyle yüzde 13 düzeyini aşarak tepe düzeyini görmesi bekleniyor.

ONS datalarına nazaran, bu yılın haziran ayında ise GSYH yüzde 1,3 olan daralma beklentisine rağmen yüzde 0,6 küçüldü.

ONS İstatistik Uzmanı Yöneticisi Darren Morgan, iktisadın daralmasının en büyük sebebinin toplum sıhhati şartlarının olduğunu belirterek, çok sayıda perakendecinin de kuvvetli bir çeyrek geçirdiğini söyledi.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi ise, “Bugün sayıların gösterdiği şey, daralmanın kısmen salgına yönelik faaliyetlerin azalmasından kaynaklandığı. Öte yandan, özel daldaki dayanıklılığın güzele gittiği taraflı işaretler var. Lakin tekrar de bunlar güçlü vakitler.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.