İngiltere: Moldova’nın NATO standardına sahip olması gerekir

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları devam ederken bölgedeki başka ülkelerin Rus tehdidine karşı korunmasına yardımcı olmak için müttefiklerle görüşmeleri sürdürdüğünü tabir etti. Rusya’nın Moldova için güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunan Truss, “Putin daha büyük bir Rusya oluşturma emelleri konusunda net. Kiev’i alma teşebbüslerinin başarılı olmaması, bu hırslarından vazgeçtiği manasına gelmiyor” dedi.

“Moldova’nın NATO standartlarına nazaran donatıldığını görmek isterim”

Truss, bu doğrultuda İngiltere ve müttefiklerinin Rus tehdidi altındaki öteki savunmasız ülkelerin korunmasına yönelik görüştüğünü söyleyerek, “Gelecekteki saldırganlığı caydırmak için Ukrayna’nın savunmasını yükseltme konusundaki görüşmeler, Moldova üzere başka savunmasız ülkeleri de kapsayacak. Moldova’nın NATO standartlarına nazaran donatıldığını görmek isterim. Bunu müttefiklerimizle görüşüyoruz” formunda konuştu.

Ukrayna’nın güneybatı hududunda bulunan Moldova, Rusya ile hududu paylaşmamasına karşın Ukrayna’nın güneyinde Rus kuvvetleri tarafından atağa uğrayan kimi bölgelere yakın olduğu için risk altında görülüyor.

Öte yandan, savaş nedeniyle Ukrayna’dan ayrılmak zorunda kalan göçmenlere sonlarını açan Moldova, Ukrayna’ya yönelik ataklardan sonra Avrupa Birliği’ne katılmak için müracaatta bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.