İngiltere’de etnik azınlıklara ‘kurumsal ırkçılık’ devam ediyor

İngiltere’de yapılan bir anket, ülkede Afrika kökenliler ve başka etnik azınlıkların iş yerlerinde yüksek seviyede ırkçılığa maruz kaldığını ve bu durumun çalışanları işten ayrılmaya zorladığını ortaya koydu.

İşçi Sendikası Kongresi (TUC), ülke genelinde ırkçılığın ulaştığı seviyeyi gözlemlemek gayesiyle bin 750 Afrika kökenliler ve öbür etnik azınlıklardan çalışanla görüşerek anket hazırladı.

Araştırmaya nazaran, Afrika kökenliler ve öteki etnik kökenlere sahip 5 personelden 2’si, son beş yılda çalıştığı iş yerinde kurumsal ırkçılıkla karşı karşıya kaldı.

Ankete katılanların 4’te 1’inden fazlası ise alay, ırkçı latifeler, klişe sözler ve görünüşleri hakkında yapılan yorumlardan etkilendi.

Öte yandan, her 5 personelden 1’i kendilerine yönelik yahut yanlarında ırkçı kelamlar sarf edildiğini ve görünüşleri nedeniyle iş yerinde zorbalığa yahut tacize uğradıklarını lisana getirdi.

Katılımcıların yüzde 38’i, iş yerlerinde tacizin en yaygın failinin “iş arkadaşları” olduğuna işaret ederken, yüzde 17’si ise direkt “yönetici yahut yetkiye sahip kişiler” olduğuna dikkati çekti.

Ayrıca, 13 çalışandan 1’i (yüzde 8) yaşadıkları ırkçılık nedeniyle işini bıraktı ve 3’te 1’inden fazlası (yüzde 35) en son yaşadığı ırkçı olayın kendilerini iş yerinde daha az inançta hissetmelerine neden olduğunu bildirdi.

IRKÇI TACİZE UĞRAYANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU PATRONLARINA BİLDİRMİYOR

TUC, yüz binlerce Afrika kökenli ve etnik azınlık çalışanın, iş yerinde ırkçı muamele, zorbalık ve ayrımcılık riski altında olabileceği konusunda uyardı ve tacize uğrayan bireylerin büyük çoğunluğunun bunu patronlarına bildirmediğini açıkladı.

Ankette, bunun nedeninin, büyük ölçüde ciddiye alınmama korkusu yahut iş arkadaşlarıyla çalışma bağlarını nasıl etkileyeceği konusunda yaşadıkları telaşlar olduğuna dikkat çekildi.

“2022’DE IRKÇILIĞIN HALA KİMİN İŞE ALINACAĞINI, İŞTEN ÇIKARILACAĞINI BELİRLEMESİ UTANÇ VERİCİ”

TUC Genel Sekreteri Frances O’Grady, ankete ait değerlendirmesinde, “Bu rapor bir uyandırma daveti olmalı. Bakanların ve patronların çalışanlarını korumaktan ve iş yerinde ırkçılığı önlemekten sorumlu olması için maddeyi değiştirmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

O’Grady, anketin, İngiltere’de çalışanların karşılaştığı muazzam yapısal ve kurumsal ayrımcılığa ışık tuttuğunu belirterek,“2022’de ırkçılığın hala kimin işe alınacağını, eğitileceğini, terfi ettirileceğini ve kimin rütbesinin düşürülüp işten çıkarılacağını belirlemesi utanç verici” tabirini kullandı.

Ülke genelinde 3,9 milyon Afrika kökenlilerden ve öbür etnik azınlıklardan çalışanı bulunan TUC, yüz binlerce personelin bildirilmeyen ayrımcılığa maruz kalabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.