İngiltere’de maymun çiçeği hadise sayısı 56’ya çıktı

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansının açıklamasında, yeni 36 hadise ile toplam sayısının 56’ya çıktığı belirtildi.

Virüsün ekseriyetle beşerler ortasında kolay kolay yayılmadığı fakat bireyden bireye yakın temas yahut maymun çiçeği olan bir kişinin kullandığı giysiler, yatak ekipleri yahut mutfak eşyalarıyla bulaşabileceği vurgulanan açıklamada, “Mevcut salgın değerli ve telaş verici olsa da İngiltere nüfusu için risk düşük olmayı sürdürüyor.” sözü yer aldı.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, teyit edilmiş olaylarla temaslı olduğu düşünülen bireylerden 21 güne kadar meskende kendilerini izole etmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Avrupa Birliği’nin Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC) ise 15-23 Mayıs’ta Avrupa Birliği üyesi 8 ülkede 85 bireyde maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini bildirmişti.

İTALYA’DA OLAY SAYISI 4’E ÇIKTI

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, Toskana Bölgesi’ndeki Arezzo kentinde 32 yaşında bir şahısta maymun çiçeği virüsü tespit edildi. Kelam konusu kişinin kısa müddet evvel İspanya’nın Kanarya Adaları’ndaki tatilinden döndüğü belirtildi.

Başşehir Roma’nın da içinde olduğu Lazio Bölgesi’ndeki 3 olaya ek olarak Toskana’da çıkan son olay ile ülkede maymun çiçeği olay sayısı 4’e ulaştı.

Bu ortada, Lazio Bölgesi’nde maymun çiçeği hadisesi ile temaslı olan 15 kişinin de izolasyon altında olduğu kaydedildi.

İtalya’da birinci maymun çiçeği olayı, 19 Mayıs’ta yeniden Kanarya Adaları’ndan gelen bir şahısta tespit edilmişti.

Avrupa Birliği’nin Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezinin (ECDC) bugün paylaştığı bilgilere nazaran, maymun çiçeği virüsü, 15-23 Mayıs’ta Avrupa Birliği üyesi 8 ülkede 85 şahısta tespit edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo tipinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken, Batı Afrika tipinin her 2 olaydan birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.