İzmir’de bir okula öğrenciler dersteyken haciz geldi

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Özel İzmir Saranel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, teze nazaran arazi sahibi ile okul kurucusu ortasındaki kira uyuşmazlığı nedeniyle okulların tatil edilmesine kısa bir müddet kala boşaltıldı.

Öğretmenler ve öğrenciler dersteyken okula gelen icra avukatları ve arsa sahibinin avukatları okulun boşaltılmasını talep etti.

Okul çalışanının ısrarlarına karşın haciz süreçleri sürerken, bir anda kapı dışarı edilen öğrenciler şoka uğrayarak meskenlerine döndü.

Tahliye kararının akabinde okulda bulunan 84 öğrenci, 15 öğretmen ve 4 işçi kapı dışarı edildi. Şimdi imtihanlarının tamamlanmadığını ve okulların kapanmasına kısa müddet kala yapılan bu süreci gerçek bulmadıklarını söyleyen öğrenciler ve velileri duruma reaksiyon gösterdi.

İş adamı Tunç Kip’e ilişkin olduğu öne sürülen okul toprağının, okul kurucusu ile uzun müddettir yaşadığı kira uyuşmazlığı sebebiyle meydana gelen haciz sebebiyle mağdur olan öğrenciler ne yapacaklarını düşünmeye başladı.

Öğrenciler ve öğretmenlerin derste oldukları esnada gerçekleşen tahliye sebebiyle okul idaresi, en azından okullar kapanana kadar mühlet tanınması gerektiğini, yapılanın gerçek olmadığını belirtti.

Çocuklarının imtihanlara giremediğini ve 3 hafta boyunca ne yapacaklarını söyleyen veliler de tahliye kararını eleştirdi. Okulda tahsil gören 84 öğrenci ise, haklarını arayacaklarını lisana getirdiler.

“Ne yapacağımızı düşünüyoruz”

Okulda tahsil gören 12’inci sınıf öğrencisi çocuğunun mağdur olduğunu belirten velilerden Ayşe Gülen Mehtercibaşıoğlu, artık ne yapacaklarını düşündüklerini söyledi. Mehtercibaşıoğlu, açıklamasında bulundu.

“1 ay kala hangi okul bizi alacak”

Okulun tahliye edilmesi kararının akabinde 11’inci sınıf öğrencisi Arda Sayın, alınan kararın gerçek olmadığını, öğrenciler olarak büyük mağduriyet yaşadıklarını savundu. Sayın, “Öğrenciler olarak bu karardan ötürü çok üzgünüz. Öğretmenler ve öğrenciler içeride dersteyken, burada tahsil devam ediyorken, bu yapılanın hakikat olmadığını düşünüyoruz. Onlar bunu yasal olarak nitelese de biz yanlış buluyoruz. Okulların kapanmasına bir ay kala hangi okul alacak bizi? Seneye üniversite imtihanımız da varken bu durum bizim için çok makus oldu. Bu denli öğrenci rezil oldu. Biz hakkımızı helal etmiyoruz” diye konuştu.

“Okula polis çağırarak öğrencileri tahliye ettiler”

Okulun boşaltılmasından ötürü öğrencilerin mağdur olduğunu ve tahminen üniversiteye bile giremeyeceğini söyleyen Özel İzmir Saranel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Muhasebe Sorumlusu Batuhan Özgül ise, yaşanan süreci anlattı.

Özgül, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.