Kapora dolandırıcılığı tehlikesine dikkat

Son devirde sıklıkla gündeme gelen dolandırıcılık sistemlerinden “kapora dolandırıcılığı” vatandaşları mağdur ediyor. Kapora dolandırıcılığının arttığını söyleyen TOBB Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, “Araç iki gün ilanda kalırsa, aracın gerçek pahası kadar kapora toplayıp kaçıyorlar. Bu sebeple vatandaşların çok dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Dolandırıcılar bu sefer araç sahibi olmak isteyen vatandaşları gözüne kestirdi. Araç fiyatlarının artmasıyla birlikte dolandırıcıların yeni gayesi internet sitelerinde bulunan araçlar oldu. Online alışveriş sitelerine kayıt yaptıran dolandırıcılar, siteye geçersiz ilanları düşük fiyatlarla ekliyor.

Söz konusu ilanlarda da çoğunlukla diğer araçlara ilişkin fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor. İlana kanan alıcı ise numarayı arayarak, araçla ilgili bilgi alıyor. Bu sırada dolandırıcı, diğer alıcıların da araçla ilgilendiğini söyleyerek, bir ölçü kapora karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini söylüyor. Kaporayı alan dolandırıcı ortadan kaybolurken, kandırıldığını anlayan vatandaş ise soluğu savcılıkta alıyor.

“50 BİN LİRA KAPORA ALMIŞLAR”

Kapora dolandırıcılığı tekniğinin önemli biçimde arttığını tabir eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, “Dolandırıcılar kapora olarak hatırı sayılır paralar istiyor. Örnek verecek olursak piyasa pahası ve piyasada satış suratı yüksek olan internet üzerindeki rastgele bir aracı, kendi ilan sayfalarında yüzde 20 aşağıya göstererek ilana koyuyorlar.

İnsanlar dolandırıcılara telefon ettiğinde, dolandırıcı ‘Ev aldım, arazi alıyorum, kendi aradığım aracı buldum, onun için ucuza satıyorum’ üzere tabirler kullanarak vatandaşlardan kapora topluyor. Mübalağa etmiyorum, bir günde 30-40 bireyden kapora alıyorlar. Bir arkadaşımın aracından bu usulle 50 bin TL kapora almışlar. Bu adamlar 3 gün sonra piyasadan kayboluyorlar telefonları kapalı, meğer o denli bir otomobil aslında yok. Ucuz otomobil alacağız diye beşerler katiyen kapora göndermesinler” dedi.

“ARAÇ PAHASI KADAR KAPORA TOPLUYORLAR”

Yakın bir arkadaşının başından geçen dolandırıcılık olayını anlatan Batı, “Düzce’de otomotiv bölümünde olan Murat ismindeki bir arkadaşımın kendi intranet sayfasında satışta olan bir aracını, dolandırıcı tekrar birebir ilandaki fotoğrafları kullanarak, diğer bir sayfa aracı yüzde 20 aşağıya koyuyor. Vatandaşın bir adedinden ‘Acele ve hızlı satacağım’ diye 50 bin TL kapora alıyor ve sonraki gün kayboluyor. Bu 1 şahıstan aldığı para düşünün akşama kadar kaç kişiyi aradı ve kaç şahıstan kapora aldı. Araç iki gün ilanda kalırsa, aracın gerçek bedeli kadar kapora toplayıp kaçıyorlar. Bu sebeple vatandaşların çok dikkat etmesi gerekiyor.

İnsanlar araçları görmeden bütün denetimleri yapmadan, satıcılarla mali bağlantılara girmesin. Halkımızın bir kısmında bir malı ucuz pahasının altında alabilmek üzere bir yanılgı var. Her malın kıymetini sahibi aşağı üst bilir. Dolandırıcılar kendilerini asker, sıhhat vazifelisi, yargı mensubu olarak tanıtıp ‘Ben villa yahut daire buldum, ucuza alıyorum. Ondan edeceğim kar, otomobilden edeceğim ziyanı karşılıyor. Bu nedenle ucuza veriyorum’ üzere cümleler kullanıyorlar. Vatandaşlarımız asla bunlara inanmasın, önlemli ve denetimli para bağına girsinler” diye konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.