Konya’da 8 öğrenciye azap ve istismar davası: Haber yasağı talebine ret

Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde 2018 ile 2020 yılları ortasında bir ilkokulda eğitim gören, 1’i erkek 8 öğrenci, argümana nazaran, sınıf öğretmenleri Gülşen E. (40) ile tıpkı okulda misyon yapan eşi Ahmet E.’nin (40) muhakkak aralıklarla azabına ve cinsel istismarına maruz kaldı.

Öğretmen çift, pandemi devrinde Karatay ilçesine tayin oldu, farklı okullarda vazifeye başladı.

“O bize vururdu, döverdi”

Tayin sonrası Gülşen E.’nin sınıfına tıpkı okulda vazife yapan Ş.D. isimli bayan öğretmen, girmeye başladı.

Öğrencilerin Gülşen E.’yi kastederek “O bize vururdu, döverdi” sözleri üzerine öğretmen Ş.D., hem sınıftaki kendi kızı ile hem de öteki öğrencilerle görüştü.

Velilere de anlatıldı

Öğrenciler, öğretmen çiftin azap ve cinsel istismarda bulunduğunu öne sürdü, durum velilere bildirildi.

Veliler, öğretmen çift hakkında hata duyurusunda bulundu.

İddianame hazırlandı

Savcılık, soruşturma kapsamında şu an yaşları 10 ile 11 ortasında değişen çocukların tabirine başvurdu.

Yapılan soruşturma sonucu 4 Ekim 2021’de öğretmen çift hakkında iddianame hazırlandı.

Yapmadıkları azap kalmadı

İddianamede öğretmen çiftin Gülşen E.’nin sınıfındaki 8 öğrenciyi tuvalete kilitleyerek, ağızlarını ve ellerini bantladığı, lavaboda su ile boğmaya çalıştığı, yazamadıkları harfleri başlarına kalemle çizdiği, çöp kovasına oturtup arkadaşlarının üzerlerine çöp atmaya zorladığı, bıçakla korkuttuğu, okul bodrumuna kilitlediği, sopayla dövdüğü, saçlarını kesip yutturmaya çalıştığı belirtildi.

Cinsel taciz de var

Ayrıca Ahmet E.’nin kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu öne sürüldü.

Gülşen E. hakkında ‘işkence’ kabahatinden toplam 120 yıla kadar, eşi Ahmet E.’ye ise ‘işkence’ ve ‘cinsel istismar’ kabahatlerinden 132 yıla kadar mahpus cezası istenen iddianame, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Üstün muvaffakiyet evraklarını mahkemeye sundu

Davanın dün görülen 2’nci duruşmasına tutuksuz yargılanan Gülşen E. ve eşi Ahmet E., katılmazken, taraf avukatları yer aldı.

Öğretmen çiftin avukatı Beytullah Çetin, mahkemeye çiftin üstün muvaffakiyet evraklarını sunarak, müvekkillerinin başarılı birer öğretmen olduklarını söyledi.

Haber yasağı talebi reddedildi

Çetin ayrıyeten duruşmaların zımnî görülüp, haber yasağı getirilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti de bu talebi reddederek, Konya Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmen çift hakkında yürüttüğü soruşturmanın mahkemeye sunulması, şahitlerin dinlenilmesi için duruşmayı erteledi.

“Biz sanıkların tutuklu yargılanmasını talep ettik ancak…”

Davada çocukların savunuculuğunu üstlenen Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Gayret Derneği (UCİM) avukatları, duruşma çıkışı açıklama yaptı.

DHA’ya konuşan avukat Damla Yılmaz, “Biz sanıkların tutuklu yargılanmasını talep ettik lakin mahkeme reddetti. Sanıkların avukatı, sanıkların prestijlerinin zedelenmesi gerekçesiyle belgenin basına kapalı olarak yürütülmesi talebinde bulundu. Mahkeme lideri tarafından da bu talep, alenilik prensibi gereği reddedildi.” dedi.

“Biz çocuklarımızın her vakit yanındayız”

Avukat Elif Zehra Türkmen ise “Yargılamanın başından bu yana çocukların ikincil örselenmesi düşünülmeden hareket edilmiştir. Yargılamanın uzun sürmesi hem aileleri hem de çocukları mağdur etmektedir. Davada öğretmenlerin muvaffakiyet evrakı sunulmuştur. Yargılama mevzusuyla ilgisi olmayan bu evrakların sunulmasının belgeye ne yararı olduğunu anlayamamaktayız. Biz çocuklarımızın her vakit yanındayız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.