Kripto para piyasasında sarsıntı: Hepsi çakıldı

Son periyotta gündeme sıkça gelen kripto para piyasaları büyük düşüş yaşamakta. Toplumsal medyada grafikler, teknik tahliller ve tavsiyelerde bulunan uzmanlar nedeniyle birçok yatırımcı ellerindeki varlıkları kaybetti. Bitcoin ve Ethereum üzere birçok kripto para ünitesinin tanınan olmasının akabinde çok fazla yatırım toplamış ve büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı.

Fakat FED’in faiz artırımından sonra yaşanan Kripto para piyasalarındaki zelzele devam ediyor. Başkan kripto para ünitesi Bitcoin 30 bin doların altına sarktı ve 10 ayın taban düzeyini gördü. Tarihi tepelerinden epeyce uzaklaşan kripto paralarda endişe iklimi had safhaya ulaştı.

Bitcoin’le birlikte Ethereum, Ripple, Solana, Dogecoin, Shiba Inu ve sabitkoin üzere kripto para üniteleri de dev kayıplar yaşadı.

SABİTKOİN ÇAKILDI

Tüm bu düşüşlerle birlikte kripto piyasasının gündemindeki sabitkoin de çakıldı.

Son günlerde kripto para piyasasındaki fiyatlamalara da tesir eden TerraUSD 35 sente kadar geriledi.

Kripto para piyasalarında sabitkoinlere yönelik telaş, TerraUSD’nin sert düşüşüyle canlandı. TerraUSD’nin pahası 35 sente kadar geriledi.

Sabitkoinde yaşanan düşüşle birlikte piyasada hacimler de telaş kaynağı olmaya devam ediyor.

En büyük kripto Borsalarından Coinbase, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe nazaran toplam süreç hacminde düşüş yaşanacağı kestiriminde bulundu.

Şirketin payları birinci çeyrekte 1,17 milyar dolar hasılat ile beklentilerin altında kalması sonucu %16 geriledi. Hacimlerin düşüşünde Bitcoin’de yaşanan sert fiyat gerilemesi tesirli oluyor.

Kripto para piyasasındaki düşüşün nedeni ne

Fed’in faizi 50 baz puan artırmasının akabinde kısa müddetli küçük yükseliş hareketiyle yürek kazanan yatırımlar bir anda aksi hareketle paralarını kaybetmeye başladı. Fed Lideri Jerome Powell’ın Haziran ve Temmuz’da faiz artırımlarına devam edileceğini, Fed’in bilançosunu Haziran ayından itibaren daraltmaya başlayacağını açıklaması kripto paralarda buhrana yol açtı.

Kripto para piyasasındaki düşüşün ana sebebi olarak Fed’i öne çıkaran uzmanlar Fed’in bilanço daraltacağını artık daha yüksek sesle söylemeye başlaması, piyasalardaki aşağı istikametli harekete neden olan birincil neden olarak açıkladı.

Kripto piyasasında hacim telaşı

Kripto para piyasasında varlıkların kıymetleri gerilerken, piyasadaki süreç hacimlerinin de gerilediği görülüyor.

Fed’in sıkılaştırma süreciyle özgür düşüşe geçen kripto para ünitelerinde bu defa hacim kaygısı yaşanıyor.

En büyük kripto borsalarından Coinbase, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe nazaran toplam süreç hacminde düşüş yaşanacağı iddiasında bulundu.

Şirketin payları birinci çeyrekte 1,17 milyar dolar hasılat ile beklentilerin altında kalması sonucu %16 geriledi. Hacimlerin düşüşünde Bitcoin’de yaşanan sert fiyat gerilemesi tesirli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.