Lise tercihi için son gün

Adaylar, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilirken, yerel yerleştirme işlemleri ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre öğrencilerin ‘ikâmet adresleri, okul başarı puanı ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı’ kriterlerine göre belirlenecek.

ÖZELE KAYIT YAPTIRANLAR

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler tercihte bulunamıyor. Özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları da bugün tamamlanmış olacak. Özel okullara kayıt yaptırdığı için tercih ekranı açılmayan öğrenciler, gün içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.

SONUÇLAR 25 TEMMUZ’DA

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 25 Temmuz 2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet adresinden ilan edilecek.

YÜZDE 90 DOLDU

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk, “1000’e yakın özel lisenin yüzde 90’ı doldu diyebiliriz” diye konuştu.

PANİK YAPMAYIN

TERCİHİNİ son güne bırakan adayların farklı okul türlerinden karma sıralama yapabileceklerini unutmamaları gerekiyor. Adaylara, yerleşme garantisi olan düşük puanlı okulları birinci tercihlerine yazmamaları öneriliyor. Eğitim uzmanlarına göre, üst sıralardaki tercihler her zaman en çok istenen okullar olmalı. Tercih işlemini son güne bırakan adayların zaman darlığı nedeniyle paniğe kapılmayıp soğukkanlı hareket etmeleri gerekiyor. Uzmanlar, panikle hareket etmenin kişiye hata yaptırabileceği konusunda uyarıyor.

OKULA ONAYLATIN
Tercih işlemi e-Okul internet adresinden veya herhangi bir ortaokuldan yapılabiliyor. Ancak internet üzerinden yapılan tercih işleminin bir ortaokul müdürlüğüne mutlaka onaylatılması gerekiyor. Eğitim ya da ikamet adresine bakılmaksızın Türkiye’deki tüm ortaokullarda kolayca yapılabilecek bu işlem için adayların bugün saat 17.00’ye kadar zamanı var. Ortaokul müdürlüklerinde tercih işlemini tamamlayanlara bir onay kâğıdı veriliyor. Adayın tercih sonrası yerleşme sürecinde doğabilecek sorunların önüne geçebilmesi için onay kâğıdını kaybetmemesi gerekiyor. Onay kâğıdının bir nüshası da okulda kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.