Mansur Yavaş’tan 5 genel başkan için flaş açıklama: Vekil olsunlar

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 6’lı Masa’nın cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde yaşanan krize ilişkin Habertürk’te katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. Yavaş, ayrıca kriz sürecinde gerçekleşmeyen ve istenen başka bir formülün daha olduğunu söyledi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masaya gelmesinin ardından masadan ayrılmış 72 saat sonra şartlı şekilde masaya dönmüştü. Akşener’in şart olarak sunduğu İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanı Yardımcıları olmaları 6’lı Masa’da kabul edilmişti. Diğer 5 Genel Başkanın da Cumhurbaşkanı Yardımcılığı yapmaları kararlaştırılmış ve böylelikle 7 Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan bir yönetim modeli ortaya çıkmıştı.

Mansur Yavaş, katıldığı TV programında konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

‘MAKAM DERDİMİZ YOK’

Mansur Yavaş, masada yaşanan krizlere değinirken “Sayın Akşener büyük teveccüh gösterdi. Biz devam etmesi gerektiğini düşünüyorduk. Sayın Akşener dedi ki, ‘O zaman elinizi taşın altına sokacaksınız, uzlaşma bu şekilde gerçekleşir’ dedi. Bizim makam mevki derdimiz yok. Ankara, İstanbul belediye başkanlıkları güzel makamlar. Sayın Akşener’in arzusu üzerine ‘Sizin orada olmanız, yönetimde etkili şekilde vatandaşla kurduğunuz bağın devam etmesi gerekir’ dedi. Bu da uygun bulundu.” ifadelerini kullandı.

‘BENİ VE EKREM BAŞKANI İLAN EDİN’

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in önersinin Kılıçdaoğlu tarafından kabul edildiğini; ancak planda başka bir formülün de olduğunu aktaran Yavaş, “Son gün oldu, birkaç saate sıkıştı. Birkaç gün vaktimiz olsaydı şunu önerecektik, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi grupların başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Bunu sayın genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir