Meteoroloji’den Kastamonu ve Sinop İçin Turuncu Kodlu Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kastamonu’nun kuzeydoğusu ile Sinop için turuncu kodlu uyarıda bulundu. Sinop’ta iki ilçede taşımalı eğitime ara verilirken, yağışların öğle saatlerine kadar çok kuvvetli ve şiddetli görüleceği belirtildi. Samsun’da ise yaşanan sel sebebiyle 1 kişi hayatını kaybetti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kastamonu’nun kuzeydoğusu ile Sinop için gök gürültülü sağanak uyarısında bulunuldu.

Genel Müdürlükten yapılan tahmine göre, Kastamonu’nun kuzeydoğusu ile Sinop’ta devam eden yağışlar, bugün öğle saatlerine kadar aralıklı ve yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli görülecek.

Vatandaşlardan yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istenirken, bölgede tedbirler de artırıldı.

Kastamonu’nun İnebolu ilçe merkezinden geçen Söke Çayı’nda su seviyesinin yükselmesiyle çayın etrafında bulunan bodrum ve giriş kat ile birinci katta oturanların üst katlara çıkması ya da evlerini boşaltmaları istendi.

İlçede kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi.

İki kez sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren çay ve dereler tekrar taşma noktasına geldi.

Söke Çayı çevresinde bulunan araçların kaldırılması için çalışma başlatıldı.İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile zabıta ekipleri, devriye sayısını artırdı. Anonslarla ilçe sakinlerini tedbir almaları konusunda uyardı.

2021 yılında büyük sel felaketi yaşayan Bozkurt ilçesi ile Çatalzeytin ilçesinde şiddetli yağışla birlikte birçok evi ve iş yerini su basmıştı.

Sinop’ta da iki gündür etkisini sürdüren sağanak hayatı olumsuz etkiledi.

Sağanak nedeniyle Akliman mevkisinde evlerini su basan iki aile, Valilik tarafından geçici olarak kentteki bir misafirhaneye yerleştirildi.

Sinop’ta iki ilçede eğitime ara verildi.

Sinop Valiliği’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, kent genelinde bugün de kuvvetli ve gök gürültülü yağışların devam edeceği belirtilerek, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, dolu ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi. Valilik açıklamasında 5 Haziran Pazartesi günü Ayancık ve Türkeli ilçelerinde taşımalı eğitime 1 gün ara verildiği belirtildi.

Samsun’un Ladik ilçesine bağlı Alıçlı Mahallesi’nde etkisini gösteren sağanak yağmurun neden olduğu selde 1 kişi hayatını kaybetti.

Birçok hayvanın öldüğü sel sırasında, hayvanlarını köprüden geçirmek isterken dengesini kaybederek düşen Şükrü Köksal, taşkınla birlikte sürüklendi. Köylülerin çabaları sonucu sel sularının içerisinden çıkarılan Köksal hayatını kaybetti.

Meteoroloji’den 14 il için sarı, 2 il için turuncu kodlu uyarı

Yağışların; Burdur, Isparta, Aksaray, Konya, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Amasya, Tokat çevrelerinde yer yer kuvvetli, Kastamonu’nun kuzeyi, Sinop un çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden ani sel, yerel su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir