Muğla’da ormanlar tekrar yandı ciğerlerimiz kül oldu

Muğla’da başlayan orman yangınında yeniden Türk Hava Kurumu (THK) uçakları yoktu! THK’nin denizden su ikmali yapabilen uçakları yerine bakanlık, kiraladığı 14 uçak ve 20 helikopterle yangına müdahale etti.

Orman Bakanlığı’nın İspanya’dan kiraladığı 14 adet Air Tractor tipi uçak denize inemiyor. Sadece havaalanlarından ikmal yapabiliyor. Bu gerçeği bakanlık yetkilileri halktan gizledi. İzmir Orman Bölge Müdürü uçakların denizden, gölden, barajdan su alabilmesinin yanı sıra karadan da hortum aracılığı ile dolum yapabildiğini söyledi.

Dün Cumhuriyet’te bu bilginin gerçek olmadığını, kiralanan uçakların denize inemeyeceğini, havaalanında 45 dakika süren dolum süreci sonrasında uçabileceğini yazdım. Orman yangınlarına müdahalede saniyelerin bile kıymeti varken amfibi özelliği olmayan bu uçaklarla yangınların söndürülemeyeceğini anlattım.

Bakanlık yetkililerinin kamuoyuna yeni “Ateş Kuşları” olarak pazarlamaya çalıştığı uçaklar Muğla’da süren yangınlarda denizden su alamadığı için alevlere anında ve kâfi müdahale edemedi. Her bir uçağın havaalanına inip dolum yapıp kalkması bir saati buldu. Meğer THK uçaklarının denizden su alıp yangına müdahalesi ortalama yedi dakika sürüyordu…

İki gün süren yangında iç içe skandallar zinciri yaşandı ve bu gelişmeleri de Türkiye, Cumhuriyet’ten öğrendi. Bakanlık, “uçaklarımız havada” derken bu uçaklar ortasında THK uçaklarının olmadığı bilgisini de sakladı. Kiralanan öteki uçakların da tıpkı yazdığımız üzere denizden değil havalimanından dolum yaptığına tanıklık ettik.

KÖTÜ AKP FİLMİ

Marmaris’in cennet ormanlarını yakan yangında tekrar makûs, hazırlıksız bir AKP sineması izledik… Amfibi özelliği olmayan 13’ü 3 tonluk Air Tractor, biri 8 tonluk Rus uçağı yetersiz kaldı. THK’nin hurda denilen uçaklarının yine uçması sevindiriciydi lakin bu son yangına “prosedürler” nedeni ile yetişemedi!

Marmaris’te yaşanan bu yazın birinci büyük yangınıydı… Üç yıldır onlarca haber ile uyardığımız Orman Bakanlığı’nın geçmişten ders alması, hazır olduğunu gördüğümüz THK uçaklarını uçurması, gece görüşü olan havadan yangın söndürme araçlarını filosuna katması ve kiralanan Air Tractor’leri “yeni Ateş Kuşları” diye anlatmaktan vazgeçmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.