Prof. Dr. Bülent Oruç’tan sarsıntı uyarısı: ‘2 bin 300 orta hasarlı bina bir an evvel yıkılmalı’

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı’nda vazifeli Prof. Dr. Bülent Oruç, muhtemel İstanbul zelzelesi nedeniyle Kocaeli’de yapı stoklarının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Kentte orta hasarlı tanımlanan binaların yıkılması gerektiğini söz eden Prof. Dr. Oruç, “Kocaeli’de 2 bin 300 civarında orta hasarlı olarak tanımlanmış, hatta tahminen de daha makus durumda olan yapılarımız var. Bu yapıların bir an evvel yıkılması lazım. Bunu net söylüyorum. Beklenen İstanbul zelzelesini biliyoruz. Bununla ilgili rastgele bir kuşkumuz yok. Lakin bu kadar bina fazla ve bunların bir an evvel yıkılması lazım. Tüm Kocaeli havzasındaki binaların yapı stoklarının ayrıntılı bir çalışmayla araştırılması lazım.” diye konuştu.

“HIZLANMAMIZ GEREKİYOR”

Daha inançlı hayat alanlarında insanlara ömür talihi verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Oruç, şu tabirleri kullandı:

“İl Risk Azaltma Planı (İRAP) kapsamında ele alınacak bahisler. Bunu hızlandırmak için de elimizden neler geliyorsa yapmamız lazım. Karar vericilere halkımız yardımcı olacak ve akademisyenler olarak bizler de dayanak vereceğiz. Bunlar yapılıyor mu? Evet yapılıyor, biraz yavaş mı? Evet biraz yavaş. Hızlanmamız gerektiği de açık. 17 Ağustos’tan sonra süreçler bu açıdan olumlu düşünülebilir. Fakat eksik istikametlerin bir an evvel kapatılması elzemdir. Ancak en kıymetlisi bu, 2 bin 300 binanın yıkılması lazım. Tamirat yahut güçlendirme demiyorum. Yıkılması gerekir. Daha inançlı hayat alanlarında bu insanlara ömür bahtı verilmelidir. Zati devletimiz bunu yapmaya hazır. Halkımızın da süreci uzatmaması ve yardımcı olması gerekir.”

“BÖLGESEL VE ŞEHİRSEL BAZDA DAHA AYRINTILANDIRILMASI GEREKİR” 

Yeni zelzele yönetmeliğinde bölgesel ve şehirsel bazda ayrıntılandırılması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Oruç, şöyle konuştu:

“Bir başka kıymetli husus da yepisyeni bir zelzele yönetmeliğimiz var. Birkaç yıl evvel yayınlanan zelzele yönetmeliği işin teknik boyutlarını da içeren çok değerli bir yönetmeliktir. Mühendislik proseslerinin süreçlerinin son derece dikkatli yapılmasını öngören bir yönetmeliktir. Türkiye zelzele tehlike haritası yayınlandı. Harita bu yönetmelikle yayınlanan bir haritadır. Bilimsel olarak şunu söylemek lazım. 7 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldiğinde yerin hangi bölgelerinin daha fazla salınım yapacağını ve münasebetiyle daha tehlikeli sonuçlar üretebileceği konusunda bilgiler elde edildi. Ülke bazlı bir haritadır. Doğrudur, gereklidir lakin bunun daha sonraki süreçlerde bölgesel ve şehirsel bazda daha ayrıntılandırılması gerekir. Bu süreçler hoş süreçler lakin daha vakte gereksinimimiz var. Bunlar yapılırsa tabi çok daha yeterli olacaktır” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.