Putin; Joe Biden, Morgan Freeman ve Mark Zuckerberg’i kara listeye aldı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üçüncü ayını doldururken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in birtakım isimlere getirdiği yasak şaşkınlık uyandırdı. 

Rusya, siyasetçiler, gazeteciler, teknoloji girişimcileri ve akademisyenler de dahil olmak üzere ülkeye girişine artık müsaade verilmeyen ABD vatandaşlarının güncellenmiş bir listesini yayınladı.

Mark Zuckerberg…

Times’ta yer alan habere nazaran, 963 kişinin yer aldığı listede, ABD Lideri Joe Biden, Oscar ödüllü aktör Morgan Freeman ve Facebook ve Instagram’ın dahil olduğu Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg, Microsoft Lideri Brad Smith, Investigate Russia isimli bir web sitesi projesinde yer alan sinema imalcisi Rob Reiner de yer alıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığına nazaran, listedekiler “Rus düşmanlığını” kışkırtmaktan hatalıydı.

Joe Biden…

“AMERİKAN HALKINA HÜRMET DUYUYORUZ”

ABD eski lideri Donald Trump listede yer almazken, 84 yaşındaki aktör Freeman’ın da listeye dahil edilmesi birçok kişiyi şaşırttı. Rusya, ünlü aktörü, Eylül 2017’de Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesini eleştirdiği bir görüntü nedeniyle yasaklandığını söyledi.

Morgan Freeman…

Amerikalı siyasetçiler, yaptırımların Ukrayna’ya olan dayanaklarını caydırmayacağını söyledi.

Kara listeyi açıklayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Rusya, her vakit hürmet duyduğumuz Amerikan halkını, Rus düşmanlığını kışkırtan ABD makamlarından ayırıyor, onlara karşı saygılı, dürüst, diyaloga açık ve çatışma istemeyen bir konumda” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.