Reuters: Erdoğan’ın sessizce görevi bırakacağına inanmak zor

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, 14 Mayıs’a sayılı günler kala seçimlere ilişkin analizlere yer vermeyi sürdürüyor. Pazar günü düzenlenecek seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılaştığı ‘en zorlu yarış’ olarak niteleyen Reuters, Erdoğan’ın seçimlerden yenilgiyle ayrılması ihtimaline işaret etti:

“Pazar günü, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında yapılacak oylamada Türkiye’yi zorbalıkla yöneten hırçın siyasetçinin yenilgiyi zarafetle kabulleneceğine ve sessizce görevi bırakacağına inanmak zor.”

‘PEK ÇOK İNSAN DEĞİŞİM İÇİN CAN ATIYOR’

Türkiye’de pek çok insanın değişim için ‘can attığı’ değerlendirmesine yer verilen analizde, seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve endişenin sokaklarda hissedildiği belirtildi.

Samia Nakhoul imzalı analizde, şöyle devam edildi: “Erdoğan’ın son otuz yıldaki yükselişini takip edenler, iktidarı elinde tutmak için her yolu deneyeceğini ve zayıf bir zafer elde etmek ya da az farkla yenilgiye uğramak için devlet kaynaklarını kendi yararına kullanabileceğini savunuyorlar.”

Öte yandan Reuters’a konuşan Kadri Gürsel ise, “Muhalefet ezici bir zafer kazanırsa fazla bir şey yapamaz. Siyasi kariyerinin en zayıf noktasında” dedi.

‘OTOKRATİK YÖNETİM DAHA BELİRGİN HALE GELDİ’

İktidarı boyunca Erdoğan’ın muhalefeti susturduğunu yazan Nakhoul, şöyle devam etti: “Art arda gelen seçim zaferlerinin ardından, Erdoğan’ın iktidarına karşı herhangi bir başkaldırıya karşı hoşgörüsü azaldı ve otokratik yönetime doğru kayma daha belirgin hale geldi. Devletin kritik organlarının içini boşalttı.”

’14 MAYIS SEÇİMLERİ BİR DÖNÜM NOKTASI’

14 Mayıs seçimlerinin ‘bir dönüm noktası’ olarak nitelendiği analizde şu ifadeler kullanıldı: “Erdoğan’ın yenilgisi Türkiye’yi, Kılıçdaroğlu’nun kurumları devletin elinden kurtararak canlandırmayı vaat ettiği daha laik, demokratik geçmişine geri götürebilir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir