Rusya kazara kendi subaylarını öldürdü

Rus ve Ukrayna orduları ortasındaki savaş ülkenin doğu bölgelerinde son hız devam ederken İngiliz basınından dikkat çeken bir argüman geldi.

İngiliz Mirror gazetesi Rus ordusunun dost ateşi ile kendi askerlerinin vefatına neden olduğunu sayfasına taşıdı. Zaporizhzhya’da meydana gelen olayda alev silahının kullanıldığı ve askerlerin yanarak can verdiği bilgisine yer verildi. TOS-1, T-72 tank şasisine monte edilmiş, termobarik savaş başlıkları kullanabilen çoklu roketatardır.

Bir öteki İngiliz gazetesi Express haberi ‘dost ateşi fiyaskosu’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Ukraynalı bir kaynağa dayandırılan habere nazaran, 8 Mayıs’ta bir Rus birliği kendi mevzilerine dost ateşi açtı. TOS-1A alev silahının kullanıldığı atakta Rus zırhlılarının da gaye olduğu belirtilirken asker kaybı ile ilgili net bir bilgi paylaşılmadı.

Ukrayna’dan Rusya’ya teşekkür

Olay ile ilgili bir mektup yayınlayan Ukrayna ordusu, ’97. Piyade Taburu liderliği, Rus işgalcilerin 8 Mayıs 2022’deki aksiyonlarından duyduğu memnuniyetini söz ediyor’ denildi ve Ruslara ‘yardımlarından’ ötürü teşekkür edildi.

Rusya kayıpları bilinmeyen tutuyor

Rusya’nın savaştaki asker kaybı ile ilgili pek çok farklı rapor bulunuyor. Moskova ise mevzu ile ilgili birinci ve son resmi açıklamasını 2 Mart’ta yapmıştı.

Kelam konusu açıklamada Rusya’nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu bilgi o tarihten sonra hiç güncellenmedi.

En az 317 subay

Rus hükümeti silahlı kuvvetlerinin uğradığı ölümlerin sayısı hakkında nadiren güncellemeler verirken, lokal idareler ve gazeteler tarafından yapılan duyurular en az 317 subayın çatışmalarda öldüğünü gösteriyor.

Rusya emsal bir askeri kriz ile Afganistan’ı işgal ettiğinde karşılaşmıştı. Bölgeye Sovyet askerleri birinci olarak 24 Aralık 1979’da Sovyet başkanı Leonid Brejnev’in buyruğuyla gönderilmiş, 10 yıl süren savaşta 15 bine yakın Sovyet askeri hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.