Rusya’dan son teknoloji ile donaltılmış askeri fuar

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 22 Ağustos’a kadar sürecek olan askeri fuar aktifliğinin açılışını gerçekleştirdi.

Moskova’nın güneybatısındaki bir banliyö olan Alabino’daki Milletlerarası Askeri ve Teknik Forum 2022’da T-72 muharebe tankları, BMP K-17 zırhlı kamyonları ve Tulpan kundağı motorlu ağır havan mermileri de yer aldı.

Putin açılış konuşmasında, müttefiklerini ‘en çağdaş silahlarla’ donatma kelamı verdi ve Rusya’nın askeri teknolojisinin, Batılı rakiplerinden ‘onlarca olmasa da uzun yıllar’ önde olduğunu söyleyerek övündü.

Hepsi savaş operasyonlarında kullanıldı

Putin konuşmasında şunları söyledi: “Müttefiklerimize küçük silahlardan zırhlı araçlara ve topçulardan savaş havacılığına ve insansız hava araçlarına kadar en çağdaş silah tiplerini sunmaya hazırız. Neredeyse hepsi gerçek savaş operasyonlarında bir seferden fazla kullanıldı. Onlarca yıl olmasa da birçoğu yabancı muadillerinin ilerisinde. Taktik ve teknik özellikler açısından da onlardan kıymetli ölçüde üstünler.”


Putin Rusya’nın, Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana Latin Amerika, Afrika ve Asya’da müttefik olarak gördüğü ülkelere gelişmiş silahlar ve askeri teknolojiler satarak dayanak vermeye istekli olduğunu da aktardı.

“Adım adım Donbas’ı özgürleştiriyorlar”

Rusya Devlet Lideri ayrıyeten doğu Ukrayna’daki Rus askerlerinin ‘görevlerini onurlu bir biçimde yerine getirdiğini’ belirterek, “Rusya için savaşıyorlar. Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde barışık bir hayat için çalışıyorlar. Adım adım Donbas’ı özgürleştiriyorlar.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.