Sağlık-Sen ‘Ek Ödeme Yönetmeliği’ unsurlarını yargıya taşıyor

Ankara’da çevrim içi gerçekleştirilen 6’ncı Devir 10’uncu Liderler Konseyi Toplantısı, Sağlık-Sen İdare Konseyi üyeleri ve 81 vilayetten şube liderlerinin iştirakiyle yapıldı.

Ek Ödeme Yönetmeliği ve Banka Maaş Promosyonları‘ gündemiyle yapılan toplantıda, şube liderleri sahanın talep ve problemlerini lisana getirdi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Lider Semih Durmuş, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

‘ADALETSİZLİĞE VE EŞİTSİZLİĞE NEDEN OLAN UNSURLARI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

Genel Lider Semih Durmuş, Ek Ödeme Yönetmeliği’nden yararlanamayan sıhhat çalışanları olduğunu belirterek, adaletsizliğe ve eşitsizliğe neden olan hususların Sağlık-Sen tarafından yargıya taşınacağını söyledi.

Yapılan düzenlemeyle performans uygulamasının yerine teşvik uygulamasına geçildiğini tabir eden Durmuş, teşvik uygulamasında kapsam dışında bırakılan kıymetli sayıda çalışanın olduğunu vurgulayarak, “1’inci basamak çalışanların teşvik uygulamasından yararlanamaması adaletsizliğe yol açıyor. Bakanlık merkez teşkilatı, Hudut ve Kıyılar Sıhhat Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) çalışanları ile araştırmacı takımındakiler de teşvik uygulamasının dışında bırakılmıştır. Kapsam dışında bırakılan arkadaşlarımızın da teşvik uygulamasından yararlanması için itirazlarımızı yapacağız” diye konuştu.

112 acil sıhhat hizmetlerinde verilen fiyatın acil sıhhat hizmetlerinin değeri ile kıyaslandığında çok düşük kaldığına dikkat çeken Durmuş, acil sıhhat hizmetlerinin, hastanelerin özellikli üniteleri ile eş kıymet biçimde fiyatlandırılması gerektiğini lisana getirerek, “Genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında olanların ile lise mezunu çalışanların taban fiyatları arttırılmalı ve tavana takılma sorunu bu hizmet sınıflarında tavan uygulamasına son verilerek tahlile kavuşturulmalıdır” dedi.

SONUÇ BİLDİRGESİNDE ÖNE ÇIKAN MADDELER

Öte yandan Liderler Heyeti’nin Sonuç Bildirgesi’nde şu hususlara yer verildi:

Üniversite hastaneleri için de Ek Ödeme Yönetmeliği bir an evvel çıkarılmalı. Taban ödeme hesaplamasında kullanılan katsayılar tekrar düzenlenmeli. Taban ödeme tablolarında (Ek-3A – Ek-3B) tabip dışı çalışanın katsayıları 0,50 puan artırılmalı. Tavan ek ödeme oranlarının da yüzde 50 oranında artırılması için yasal düzenleme yapılmalı. Birinci basamak sıhhat kuruluşlarında (il, ilçe sıhhat müdürlüğü, Toplum Sıhhati Merkezleri, entegre hastaneler, 112 acil sıhhat hizmetleri, halk sıhhati laboratuvarı) teşvik ek ödeme verilmeli ya da taban oranları artırılmalı.

Profesör, doçent ve yan kol uzman tabiplerinin taban ek ödeme oranları öteki uzmanlardan yüksek olmalı. Birinci basamakta hesaplanan taban ek ödemeyi negatif etkileyen unsurun ilgili kısmı iptal edilmeli. Tavanları çok düşük kaldığı için taban ödeme dahi alamayan Genel İdari Hizmetler ve Yardımcı Hizmet sınıfları ile lise mezunlarının tavan uygulamasına son verilmeli. Aile sıhhati çalışanlarının takviye ve teşvik ödeme oranları artırılmalı. Banka promosyon mutabakatlarının günümüz ekonomik koşullarına uygun olarak revize edilmesi için ilgili kurumlarla temaslar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.