Savaşta ele geçirilen Rus tankları Prag’da sergileniyor

Ukrayna tarafından Rus ordusundan ele geçirilen tank, füzesavar, tanksavar üzere askeri teçhizatlar Çekya’nın Başşehri Prag’da Letna meydanında sergileniyor.

Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlığını Avrupa’da daha fazla anlatmak için başlattığı Rus ordusundan ele geçirilen askeri teçhizatın sergilenmesine Çekya’nın Başşehri Prag’da da devam ediliyor. Başşehir Prag’da Letna Meydanı’nda düzenlenen standın açılışına Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusan, Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky, Avrupa Kurulu İçişleri Komiseri Ylva Johansson ve Prag Belediye Lideri Zdenek Hrib katıldı.

Yüzlerce Çek ve Ukraynalının ilgi gösterdiği stantta konuşan Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusan, “Ukraynalı meslektaşımın bu standın açılışında bulunması benim için büyük onur. Ukrayna’nın bu mert direnişini sürdürmesini istiyor ve destekliyorum. Tüm dünyanın Ukrayna vatandaşlarına gösterdikleri hamasetten ötürü şapka çıkartmaları gerekir” dedi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky ise “Ruslardan birinci kurtardığımız bölgedeyken bu fikir aklıma geldi. Avrupa’nın Rus teknolojisini görmesi gerekir. Bu teçhizat Çernihiv bölgesinden getirildi. Bunların getirilmesi güç olmadı. Durdurulması zordu. Çekya’ya dayanaklarından ötürü teşekkür ederim. Burada her yerde bayrağımız dalgalanıyor. Ben de Ukrayna’da tüm devlet kuruluşlarında Çekya bayrağının dalgalanacağı kelamını veriyorum” sözlerini kullandı.

‘TANKLARI DURDURMAK İÇİN BİRÇOK UKRAYNALI HAYATINI KAYBETTİ’

Avrupa Kurulu İçişleri Komiseri Ylva Johansson tankları durdurmak için birçok Ukraynalının hayatını kaybettiğini söyleyerek, “Burada sergilenen füzelerin birebiri her an Ukrayna’da öbür Ukraynalıların üzerine düşebilir. Bu tankları durdurmak için birçok Ukraynalı hayatını kaybetti. Ukraynalılar ülkeleri için asker olmayı öğrendiler. Dayanağımız devam edecek” dedi.

Düzenlenen standın açılışına katılan Anna Lavr isimli Ukraynalı, “Ukraynalıyım ve Prag’a geldim. Ailem hala Ukrayna’da. Onlar için kaygılıyım. Burada da ülkemin insanları için çalışıyorum. İstekli olarak onlara burada yardım ediyorum” dedi.

Ukraynalı Vladimir isimli genç ise “Babam Ukrayna’da. Ben istekli olarak burada çalışıyorum. Daima olarak ailemi düşünüyorum ve onlar için korkuyorum. Bu olan her şey beni korkutuyor. Umarım yakında her şey bitecek ve biz kazanacağız. Umarım Ukrayna’da ömür olağana döner” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.