Sıcaklıklar arttı pazarda fiyatlar yüzde 30 ile 50 ortasında düştü

Tüm Türkiye’de olduğu üzere haftalar öncesi yaşanan yüksek fiyatlar Havaların ısınmasıyla birlikte bostanlarında üretime geçmesi ile yüzde 30 ile 50 ortasında düşüş yaşandı. Bu düşen fiyatlar semt pazarlarındaki etiketlere de yansıdı. Üretimin artması ile birlikte semt pazarlarındaki tezgahlarda domatesinden, biberine, salatalığından fasulyesine meyvesinden sebzesine kadar önemli oranlarda düşüş yaşandı. Kış mevsimi nedeniyle zerzevat ve meyvelerin seralarda yetişmesi fiyatların etiketlerde çok yükselmesine neden olmuştu. Enflasyon ile birlikte vatandaşlar artan fiyatlar karşısında isyan etmişti. Havaların ısınması ve bostanlarda üretimin artması ile birlikte yüksek etiketlerin yüzde 30 ile 50 ortasında düşmesine neden oldu.

İstanbul’daki semt pazarlarında fiyatların düşmesi vatandaşları ve pazarcıları da memnun etti. Havaların ısınmasıyla sera masraflarının azalması pazarcının tezgahına yansıdı. Kentteki semt pazarlarında fiyatlar geçen haftalara nazaran besbelli formda düştü. Pazar esnafı, zerzevat ve meyve fiyatlarındaki düşüşü olumlu bulurken, vatandaşlarda daha evvel gramla aldıkları eserleri kilolarca alarak büyük bir rahatlık yaşadılar.

BAYRAM ÖNCESİ TEZGAHLARDA FİYATLAR DÜŞMEYE BAŞLADI

Semt pazarında eserlerin fiyatlarının iki üç haftaya nazaran yüzde 30 ile 50 ortasında düştüğünü belirten yılların pazarcısı Abdullah Tuna,”Kış mevsimi olması nedeniyle sattığımız eserlerin etiketleri yüksekti. Hem kış mevsimi olması hem de mazot ve masrafların artması nedeniyle eserler pazara biraz yüksek fiyatla geliyordu. Ama artık sıcaklar başladı 2-3 hafta evvelki fiyatlardan eser kalmadı. En az yüzde 30 ile 50 ortasında fiyat düşüşü yaşandı. Hem biz pazarcılar hem de vatandaşlar memnun oldu. Bundan sonra mevsim eserleri çıktıkça fiyatlar daha da düşecektir” dedi.

Pazarcı Metin Şenses, “Ürünlerin yetişmesinde masrafların azalması ve havaların ısınarak bostanların devreye girmesi ile piyasaya bol ölçüde eser gelmeye başladı. Daha evvel vatandaşlar Pazar yerlerine geldiklerinde pazarı gezip seyredip gramla eser alarak konutuna gidiyordu. Fiyatlar önemli manada düştü. Geçen haftaya nazaran Pazar tezgahlarındaki düşüş alım gücünü yükseltti. Daha evvel gramla alışveriş yapanlar artık kiloyla almaya başladı.” Dedi. Pazarcı Serdar Tekana, “Pazarda birkaç haftadır 40-50 liradan satılan biber 10 liraya , 40 liradan satılan fasulye 20 liraya, 20 liradan satılan kabak 10 liraya, 40 liradan satılan patlıcanın kilosu 12 liraya, 25-30 liradan satılan domatesin kilosu 12 liraya, 25 liradan satılan salatalık 3 buçuk liraya , 7-8 liradan satılan soğan 5 liraya, 20 liradan satılan Patates tipine nazaran 8 buçuk liraya kadar düştü. Sebzelerde de 15-20 liradan 3 ile 7 liraya kadar düşüş yaşandı. Marulun tanesi 15 liradan 7 liraya, yeşilliğin destesi 7-8 liradan 3 lira olarak satışa sunuldu. Meyvelerde de kıymetli düşüşler yaşandı. Mevsimsel eserlerden kiraz 35 liradan 15 liraya erik 60 liradan 15 liraya çilek 35-40 liradan 17 liraya düştü” dedi.

BOSTAN ESERLERİ ARTTIKÇA FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

Geçtiğimiz haftalarda yüksek fiyatların vatandaşlarda şok yaşattığını zerzevat ve meyvelerin fiyatlarında düşüş yaşandığını ama patates ile soğanda düşüş olmayacağını belirten Ali İstek Çoru, “Sıcaklığın tesiriyle pazardaki eserlerin birçok düştü. Bostanlarda üretim arttıkça fiyatlar daha da düşebilir. Ama kimi eserlerde daha fazla düşüş yaşanmaz. Zira mazot ve masraflarda artış epeyce bu üretime de yansır. Çiftçi tarlayı sürerken malını pazara getirirken , Pazarcı halden Pazar tezgahına yüksek fiyatla malı getirdiği sürece bunlar eserlerin fiyatına yansır. Poşetin kilosu dahi 40 TL oldu. Patates ve soğanda üretim artmadığı sürece fiyat fazla düşmeyebilir” dedi.

İLKNUR BEKTAŞ, “MUTFAKLARDAKİ ATEŞ TEZGAHLARDAKİ ETİKETLERLE BİRAZ DİNDİ

Uzun müddettir pazarlarda fiyatların artışı nedeniyle büyük sorun yaşadıklarını ancak havaların ısınması ve yaz meyve ve sebzelerin tezgahlara inmesi ile 2 haftaya nazaran fiyatlarda kıymetli düşüşlerin yaşandığını belirten muharrir İlknur Bektaş, “Yaz mevsimi ile birlikte eserlerde bolluk yaşandı. Bollukla birlikte de tezgahlardaki fiyatlarda önemli oranda düştü. Fiyatlar yüksek iken pazarlarda insan kalabalığı azalmıştı. Beşerler daha evvel kiloyla ildiği eserleri tane ve gram ile alıyordu. Lakin fiyatlarda önemli düşüş olunca daha evvel ıssız olan Pazar yeri artık eski kalabalık günlerine kavuştu. Tezgahlardaki fiyatlarda en az yüzde 50 düşüş gördüm. Domates 35 liradan 12 liraya salatalık ise 3 buçuk liraya kadar düştü. Mevsim sonuna kadar fiyatlar düşer ve enflasyon sayıları ile biraz olsun rahatlarız. Mutfaklarımızdaki ateş biraz olsun azalır.”

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.