Sinan Meydan, Büyük Taarruz’u anlattı

Tarihçi ve SÖZCÜ müellifi Sinan Meydan, İzmir’in Selçuk ilçesindeki “100. Yılında Büyük Zafer” söyleşisinde, ulusal uğraş sürecini ve Büyük Taarruz’u anlattı.

SÖZCÜ muharriri Sinan Meydan, Selçuk’taki İstasyon Meydanı’nda söyleşi yaptı. “100. Yılında Büyük Zafer” söyleşisinde Sinan Meydan, ulusal çabayı ve Büyük Taarruz’u iştirakçilere anlattı.

“Bugün burada olmamızı; Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’e, onun silah arkadaşlarına, kahraman Mehmetçik’e; kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle Anadolu’yu elimizden almaya çalışan eli kanlı emperyalizme karşı 100 yıl evvel harikulâde bir uğraş veren Türk ulusuna borçluyuz” diyen Meydan, Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri kişiliğine değindi.

“MUSTAFA KEMAL ‘YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ DİYOR”

Sinan Meydan, “Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da resmi bir vazifeyle Samsun’a gönderildi. Saray hükümeti, Mustafa Kemal’e dağıtılmamış orduları dağıtma, silahları toplama vazifesi verdi. Saray, İngiliz Hükümetine güveniyor. Emperyalizmin merhametine sağlam mi? Mustafa Kemal’e verilen misyon halkın direnişini susturmasıydı; fakat onun başında halkın direnişini örgütlemek vardı; zira Mustafa Kemal, emperyalizmin merhametine sığınarak vatanın kurtarılacağına inanmıyor. Emperyalizmin merhametine sığınarak kurtulan bir ülke var mı? Daha doğrusu emperyalizmin merhameti var mı? Mustafa Kemal ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyor” dedi.

YÜZYILIN MAÇINDAN BÜYÜK ZAFERE

Büyük Taarruz’u hazırlayan şartları, Tekâlifi Ulusala Buyruklarını ve Sakarya Meydan Savaşı’nı anlatan Sinan Meydan, şu tabirleri kullandı;

*Taarruzun hazırlıkları yaklaşık bir sene sürdü ve planı büyük bir saklılık içinde yapıldı. 28 Temmuz 1922’de Akşehir’de ordu grupları ortasında yapılan bir maçı izlemeye gidiyor. İsmet Paşa, Fevzi Paşa, Yakup Şevki Paşa’nın da ortalarında bulunduğu ordu kumandanlarını da davet ediyor.

*Maç oynanıyor ve iki ekip berabere kalıyor; lakin skorun hiçbir kıymeti yok; zira maçın gölgesinde Mustafa Kemal Büyük Taarruz’un planlarını görüşüyor. İşte ben buna yüzyılın maçı diyorum.

*Tarihi gerçekleri silemezsiniz, tarihi yine yazamazsınız. Mustafa Kemal Atatürk, ismini dünya tarihine İstiklal Savaşı ile altın harflerle yazdırmıştır. O ismi silmek mümkün değildir. İsmet Paşa Lozan’a gittiğinde savaşta kazandığımızı masa başında da tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

*İsmet Paşa’nın Lozan’dan döndüğü trenin üzerinde ‘sulh’ yazıyordu. Biz Türk tarihinin en uzun müddetli barış devrinde yaşıyoruz. Etrafımızda her yerde savaş var; lakin bir ülke bu kan gölünün ortasında bütün sorunlara karşın hala barış içinde yaşamaya devam ediyor.

*O ülke, Mustafa Kemal Atatürk’ün tekrar vatan yaptığı, İsmet Paşa’nın yine tapusunu aldığı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Şunu da unutmayın; Büyük Taarruz bizim için hakkı legal bir savaştır.

*Mustafa Kemal, ‘Savaş zarurî olmadıkça bir cinayettir’ diyor. Bununla gurur duyalım ki; Atatürk’ün zarurî olmayan bir savaşı yoktur. Çanakkale’de, Sakarya’da, Büyük Taarruz ‘da hepsinde canını, özgürlüğünü, ülkesini, namusunu korumuştur.

BELEDİYE LİDERİNDEN MEYDAN’A TEŞEKKÜR

Belediye Lideri Filiz Ceritoğlu Sengel de, söyleşinin sonunda tarihçi ve müellif Sinan Meydan’a teşekkür etti. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.