Snapdragon 8 Gen 2’nin tanıtım tarihi yanlışlıkla açıklandı!

Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcilerini genellikle Aralık ayında tanıtıyor. Ancak bu yıl şirketin yeni işlemcisi beklenenden iki hafta önce tanıtılacak gibi görünüyor. Şirketin internet sitesi üzerinden paylaşılan bir etkinlik ile yeni Snapdragon 8 Gen 2‘nin tanıtım tarihini de ortaya koydu.

Qualcomm, yeni işlemcisinin tanıtım tarihini yanlışlıkla paylaştı

Snapdragon Zirvesi isimli etkinlik için belirtilen zaman ise 14 ile 17 Kasım tarihleri arasını işaret ediyor. Muhtemelen bu tarihte yeni Snapdragon 8 Gen 2 de karşımıza çıkacak. Etkinlik takvimi, paylaşımdan hemen sonra ise internet sitesinden kaldırıldı. Bu durum, Snapdragon 8 Gen 2’nin tanıtım tarihinin gerçek olduğunu da doğrular nitelikte.

Her ne kadar internet sitesinden etkinlik kaldırılmış olsa da Qualcomm‘un bu tarihi yanlışlıkla paylaştığını düşünüyoruz. Qualcomm, Hawaii’de gerçkeleşecek olan etkinlikleri genellik bu kadar erkenden açıklamıyor. Bu yüzden yaşanan paylaşımın Kaliforniya’daki ekip tarafından yanlışla paylaşılmış olma olasılığı oldukça yüksek.

Yanlışlıkla duyurulan etkinlikte herhangi bir değişiklik olmazsa Snapdragon 8 Gen 2, Kasım ayında bizlerle olacak. Yeni işlemcinin ilk müşterilerinin ise Xiaomi ve Motorola‘nın olması bekleniyor. Snapdragon 8 Gen 2‘de selefine göre önemli yenilikler bulunuyor.

Bunların başında ise çekirdek diziliminin değişimi geliyor. Yeni işlemcide önceki türevlerinde bulunan 1+3+4 diziliminin aksine 1+2+2+4 düzeni kullanılacak. Aynı zamanda yeni işlemci TSMC’nin 4 nm’lik teknolojisiyle üretilecek.

İşlemcide yer alacak çekirdek türleri de belli olmuş durumda. Buna göre işlemci de bir Cortex-X3, iki Cortex-A720, iki Cortex-A710 ve üç Cortex-A510 karşımıza çıkacak. Grafik cephesinde ise Adreno 740 ile karşılaşacağız.

Qualcomm, yeni işlemcisi ile oldukça iddialı olacak gibi görünüyor. Peki siz yeni Snapdragon 8 Gen 2 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.