Son dakika… Akşener’den İmamoğlu’na açık savaş! Jet yanıt: Oyuna geliyorlar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlere müstakil girme kararının ardından son günlerde yaşanan istifa dalgasına ilişkin çok konuşulacak bir açıklama yaptı.

İYİ Parti’de yerel seçimlere “hür ve müstakil” girme kararının ardından yaşanan ayrılıklar sürüyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den peş peşe yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama geldi.

AKŞENER’İN İŞARET ETTİĞİ GÖRÜŞME

Partisinin Uşak İl Başkanlığı’nı ziyaretinde konuşan Akşener, İYİ Parti’den istifa eden İBB Meclisi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’ın CHP ile yürüttüğü görüşmelere işaret ederek eleştirilerde bulundu.

Akşener, “Benim bilgim yok, teşkilat başkanı, yerel yönetimler başkanı onun bilgisi yok neye göre yapılmış. Bir başka soru daha var. İlk defa -ben böyle komplo işlerine pek inanmam da- partimize yönelik kurumsal bir operasyon olduğu ortaya çıktı dün. En ilginci bu. Çünkü bu diplomasiyi yapan arkadaşımızın yaptığı diplomasiden haberdar değilim, ama diplomasi yapılan kişilerle konuşabilme yeteneğine sahibim. Nasıl oluyor bu iş. Genel Başkan’ın haberi yok, belediye meclis üyesi diplomasi yapıyor parti adına…” dedi.

“SAVAŞ İLANI OLARAK KABUL EDİYORUM”

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

Ankara’yı paylaşmışlar, İstanbul’u bilmiyorum isimlerine kadar. Mesela Polatlı’ya eski Ankara İl Başkanımız, GİK üyemiz Yetkin Öztürk gelecekmiş. Ama bunlar CHP’den aday olacakmış… Ben öyle anladım konuşmadan. Daha ilginci de Gölbaşı’na da Yakup Odabaşı gelecekmiş. Hiçbirinden haberim yok. Bu ne demek biliyor musunuz? Bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Biz bunu 1997’de Doğru Yol Partisi’nde yaşadık. Ben bu konuda idmanlıyım. Şu an itibariyle savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar.

“BURADAN İLAN EDİYORUM”

Meral Akşener, Uşak’ta aday tanıtım toplantısında da CHP’ye yönelik eleştirilerini bir adım ileri taşıdı. Yerel seçimlere ittifaksız gireceklerini vurgulayan Meral Akşener, “Şimdi buradan ilan ediyorum. Seçime tek başımıza giriyoruz, her yerde tek başımıza giriyoruz. Ankara ve İstanbul’da tek başımıza giriyoruz. Bu işin sonunda ben başaracağımıza inanıyorum. Başarısızlık olduğundan sorumluluk benim, gereğini yerine getireceğim.” şeklinde konuştu.

İSİM VEREREK YÜKLENDİ: İMAMOĞLU GÖRECEK

“Hiç fikrimi söylememiştim, şimdi söylüyorum.” diyen Akşener, “Dün yapılan bir televizyon programında yapılan konuşmalardan sonra gördüm ki dostumuz milletimizdir. Dün bir aydınlanma yaşadım, çok enteresan. Ama Sayın Erdoğan bilir, Sayın İmamoğlu da öğrenecek. Ben Sayın Erdoğan hapse giderken yanındaydım. Herkes kaçarken ben vardım. Gece yarısı arayan bendm. Sonra en ağır hakaretleri işiten de ben oldum. Aynı şekilde Saraçhane’ye ikinci kere gittim. Bugün sövenler o gün rahmetli anama kadar götürdüler işi. Kazanalım diye ağzımı açmadım. Bu millet istiyor diyor, isimleri masaya götürdüm. O masadan kovuldum. Ve ikisi de korktu, kabul etmedi. Milletin istediğini kabul etmediler. Dün benim için bir milattır. Biz hiçbir partinin iç işlerine karışmadık. Kongre yaptılar iş bizim üstümüze kaldı. Banane kardeşim kim kazanırsa kazansın. Dün anlatılanlara baktığımda, sözler veriliyor, insanlar istifa ettiriliyor. Eğer bu bir savaş ilanıysa, tamam kabulümdür. Çok küsümsemişler bizi. Tek başımıza bakalım napacağız, hepimiz görelim.” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NDAN JET YANIT: OYUNA GELİYORLAR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Meral Akşener’in açıklamaları sonrası dikkat çeken mesajlar geldi. İmamoğlu, “Yeni bir oyunla karşı karşıyayız. Omuz omuza mücadele ettiğimiz, aynı masayı paylaştığımız, aynı kaseden çorba içtiğimiz dostlarımızı bize karşı kışkırtıyorlar. Bunu üzülerek takip ediyorum. Sayıları az da olsa bir kısım dostlar oyuna geliyorlar. BBazen haddini aşan cümleler kullanıyorlar. Biz yine aynı yerdeyiz. Eski dost düşman olmaz. Kulaklarımızı kötü sözlere tıkayacağız. Benim kötü sözleri kulaklarım duymuyorum. İftiralara gözümüzü, kulağımızı kapatacağız. İstedikleri kadar yol kesmeye kalksınlar. Bizde Mevlana’nın, Hacı Bektaşı Veli’nin ruhu var. Bizim önümüzü kesemezler.” dedi.

İBB MECLİSİ’NDE İSTİFA KRİZİ

İstanbul’da CHP ile yerel seçim iş birliğini savunan İYİ Parti İBB Meclis Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Genel Başkan Meral Akşener’in talebiyle istifa etmişti. Ancak Özkan, İYİ Parti’li Meclis üyeleri tarafından yeniden aynı göreve seçilmişti. Bu gelişmenin ardından Özkan ve yeniden seçilmesini sağlayan 5 meclis üyesi “kesin ihraç” istemiyle disipline sevk edilmişti.

Özkan ve 5 isim (Bora Kılıç, Oğuz Sarul, Sinan Gümüş, Uluer Kaya, Yakup Fındık) bu gelişmenin ardından dün sosyal medya hesabından istifa açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“4 Aralık 2023 tarihinde toplanan İYİ Parti Genel İdare Kurulu, 2024 yerel seçimlerine kendi adaylarıyla girme kararı aldı. Biz bu karara saygı duymakla beraber, İstanbul ve Ankara’da iş birliğinin devam etmesi yönünde görüş bildirdik. 1 yıl öncesine kadar Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiğimiz kişiler için bugün ‘belediyeleri yönetemezler’ demek, ilkeli siyasete yakışmamakta, millete güven vermemektedir. Ülkemiz menfaatleri için, Türkiye’nin kalbi İstanbulumuz için ortak bir karar imza atıyor, ‘hür ve müstakil’ olarak İYİ Parti’den istifa ediyoruz.”

“PLANLI BİR SALDIRI”

Peş peşe yaşanan istifalar sonrası İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’dan dikkat çeken açıklamalar geldi. İstifa eden İBB Belediye Meclis Üyesi’nin telefon konuşmasını gündeme getiren Zorlu, yaşanan gelişmelerden CHP’yi sorumlu tuttu.

“BUNUN ADI OPERASYON SİYASETİDİR”

Partide yaşanan istifaların sorumlusu olarak CHP’yi işaret eden ve bu durumu ‘operasyon siyaseti’ olarak nitelendiren Zorlu, “Diyarbakır, orada bizim 11 bin 179 kayıtlı üyemiz vardı. 1 haftada 525 üye istifası gerçekleşti. Bu üye sayımıza karşın, son seçimde 20 bin üye aldık. Son 10 günlük süreç içinde birtakım istifalar yaşandı. Ama bize yine üye katılımları da oldu. Eleştiriye çok açığız. Partimizin içinde de eleştiri yaygın ve hakimdir. Genel Başkanı’mız bütün toplantılarda buna açıktır. İçeriden ya da dışarıdan, bizim içimizden ayrılan arkadaşların da bize yönelik kayda değer eleştirileri elbette önemlidir. İsmi geçen, istifa eden İBB meclis üyesi arkadaşlardan bir tanesi, bugün İstanbul dışında yakın bir ilin bir belediye meclis üyemizi arıyor. Diyor ki, ‘Bu akşam bir TV kanalında, bazı arkadaşlarla topluca istifa ettiğimizi meclis üyeleri olarak ifade edeceğiz. Siz de istifa edin.’ CHP’li bir başka kişinin ismini vererek, ‘Size onunla bir görüşme ayarlayalım’ diyor. Bunun adı, operasyon siyasetidir. Elbette partimizden kimsenin gitmesini istemeyiz. Ancak haklı eleştirilerle böyle bir inisiyatif alarak, partimizden ayrılan arkadaşlarımıza saygımız var. Bu bahsettiğim başka bir şeydir. Bir parti, kendi iradesi ile yetkili organları ile hür ve müstakil bir şekilde, ‘ben rekabet etmek istiyorum’, diyorsa; ‘Türkiye’de üçüncü bir yolun öncüsü olacağım’ diyerek, bu kutlu duruşu ortaya koyuyorsa, karşımızda bulacağımız bir davranış mıdır bu? Hangi parti disiplinine yakışan bir davranıştır?” diye konuştu” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir