Tahvil Kralı: Bitcoin ve Altcoin’lerde Dipleri Almayacağım! Çünkü…

Milyarder yatırımcı ve DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Bitcoin ve altcoin’lerde dipten alım yapmayacağını söyledi. Ünlü tahvil kralı, kripto para birimlerine yatırım yapmak istememesinin nedenini mevcut düşüş piyasası koşullarına bağladı. Gundlach, bu düşüş piyasası iddiasının merkezine ise FED’i koydu. Ona göre FED, para sıkılaştırma hamlelerinde daha ileri gidecek. Bu nedenle, risk varlıkları şu an için güvenli bir yatırım aracı değil.

“FED, daha şahin adımlar atacak”

Yatırımcıların FED’in parasal sıkılaştırma çabalarının etkilerine ilişkin korkuları sürüyor. Bu korkular, 2022’nin başından bugüne kripto para birimleri için 2 trilyon dolarlık bir piyasa düşüşüne yol açtı. Yazının yazıldığı sırada kripto para piyasasının toplam değeri 1 milyar doların altına düştü. Bu değer, 2021’in Kasım ayında 3 milyar doları geçmişti. Bununla birlikte daha fazla düşüş kartlar arasında yer alıyor. Salı günü yayınlanan Ağustos ayı TÜFE verileri, ABD’de enflasyonun iyiye gitmediğini gösteriyor.

Enflasyon, Temmuz’da ölçülen yıllık %8,5’lik artışa kıyasla daha düşük. Ancak bu veri, uzmanların enflasyonun %8’e düşeceği yönündeki tahminlerinin üstünde. Bununla birlikte TÜFE verileri, tarihsel olarak FED’in FOMC toplantılarında alacağı kararları etkiliyor. Eylül ayı toplantısı 21 Eylül’de gerçekleşecek. Dünkü verilerin ardından Nomura ekonomistleri, faiz beklentilerini 75-100 baz puan artışı olarak güncelledi. Bunun nedeni olarak, artan enflasyonu durdurmak için daha agresif bir faiz artırımı yolu gerektiğini öne sürdüler.

“Gundlach, Bitcoin ve altcoin’lerde bir çöküş bekliyor”

Gundlach, Ekim ortasına kadar hisse senedi fiyatlarında %20’lik bir düşüş olacağını beklediğini söyledi. Ayrıca diğer düşüş yönündeki tahminlerle de aynı fikirde olduğunu açıkladı. TÜFE verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, hisse senetlerinde de düşüşe yol açtı. Bitcoin, hisse senetleriyle yüksek korelasyona sahip olduğu için onlarla birlikte düştü. Salı günü BTC, yaklaşık %11 düşerek 19.855 doları gördü. Bu, 18 Haziran’dan bu yana, Bitcoin için en kötü gündü.

Önceki kârlar, düşen fiyatla kaybedildi. Bitcoin, Salı sabahı düşmeden önce bir ayın en yüksek seviyesi olan 22.800 dolara yükselmişti. Şimdi Wall Street, FED’den daha agresif faiz artışlarına hazırlanıyor. Bu sırada, piyasanın riskten kaçma modunu takiben hisse senetleri ve kripto paralar düşmeye devam ediyor. Bitcoin yazının yazıldığı sırada 20.330 dolardan işlem görüyor.

“BTC henüz dibi görmedi”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere analist Willy Woo, Bitcoin fiyatının henüz dibe vurmadığını söylüyor. Ona göre BTC, diplerle eşleşen bir birikim seviyesine şu an için erişmedi. Ayrıca, maksimum acı göstergesi açısından, piyasa önceki diplerde ortaya çıkan acıyı henüz görmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.