TOKİ’den vatandaşlara müjde: Kampanya ağustosta başlıyor

TOKİ’nin 2019 ve 2020 yılı bilanço ve sonuç hesapları TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komitesinde görüşüldü. 

TOKİ tarafından, “herkes için konut”, “insanca yaşam” ve “ekonomik olarak ulaşılabilir konut” maksadı doğrultusunda, 1 milyon 100 bin konuta ulaşıldığını kaydeden TOKİ Lideri Ömer Bulut, toplumsal konut, kentsel dönüşüm, afet sonrası konut üretimi, tarım köy uygulamaları, millet bahçeleri, toplumsal donatı ve yurt dışı uygulamaları ile tüm dünyanın örnek aldığı bir toplumsal konut modeli ortaya konulduğunu lisana getirdi.

Ömer Bulut, dünyadaki salgın ve ekonomik krizlere karşın son üç yılda nitelikli ve yatay mimariyi temel alan yaklaşık 213 bin konut toplumsal donatının kentlere kazandırıldığını, 137 bin konutun tesliminin yapıldığını söz etti.

Yatay mimariyi temel alan, komşuluk bağları ve mahalle konseptinin gözetildiğinin altını çizen Bulut, kaliteli üretime yük verilerek konut projelerinin teknik ve tasarım açısından geliştirildiğini tabir etti.

Bulut, konut üretiminde güç verimliliği, iklim hassaslığı ve ekolojik özellikli yapı materyalleri kullanımına değer verdiklerini belirtti.

70 BİN BİREYE İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Yıllık ortalama 50 bin olan konut ihale sayısı 2020’de 100 bin, 2021’de 80 bin konuta çıkardıklarını tabir eden Bulut, şunları kaydetti: “Halen 775 şantiyede toplam 144 bin konut, öbür bina ve donatıların inşaatı devam ediyor ve yaklaşık 70 bin şahsa istihdam sağlanıyor. 2021’de Türkiye genelinde birinci el konut satışlarında TOKİ’nin hissesi birinci kere yüzde 13,8’e yükseltilmiş, 50 bin olan yıllık konut üretim ölçüsü da ortalama 71 bine çıkarılmıştır. Piyasadaki konut maliyetlerine bakılmaksızın vatandaşlarımızın konut alımlarını kolaylaştıracak yüzde 20 ve yüzde 30’lara varan sübvanseler yapılarak yüzde 10 peşinatla başlayan, 120, 180, hatta 240 aya varan vadelerle konut sahibi olmaları sağlandı. Yönetimimizden taksitle konut ve iş yeri satın alan vatandaşlarımıza, 22 Mart-19 Nisan tarihleri ortasında indirim kampanyası düzenlenerek borç bakiyelerini peşin kapatanlara yüzde 22 oranında indirim yapılarak vatandaşlarımızın bu bahisteki taleplerine olumlu yanıtlar verildi.”


TOKİ’DEN HER ALANDA YATIRIM

Kamunun gereksinim duyduğu eğitim, sıhhat, güvenlik ve spor üzere hizmet binalarının ve toplumsal donatıların üretiminde da kıymetli projeler geliştirilerek vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Bulut, “Bu kapsamda 1.389 okul, 269 hastane, 215 öğrenci yurdu, 22 üniversite binası, 997 spor salonu, 99 sıhhat Ocağı, 2.113 ticari ünite, 19 stadyum, 912 cami olmak üzere toplamda 26 bin 134 toplumsal donatı sayısına ulaşılmıştır. Ayrıyeten 2021 yılında 875 şehit ailesi ve misyon malulü vatandaşımıza 148,8 milyon TL. Faizsiz konut kredisi kullandırılırken, bu yıl kullandırılan faizsiz konut kredisi kişi başına 241 bin TL’ye yükseltilmiş ve birinci 5 ayda 275 vatandaşımıza 63 milyon TL’lik konut kredisi açılmıştır. 

179 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANDI

TOKİ Lideri Ömer Bulut, sarsıntı, sel ve yangınların yol açtığı yaraların sarılması için imali başlatılan ve kısa müddette büyük bir kısmı tamamlanarak teslim edilen konut projeleri ile vatandaşların barınma muhtaçlıklarının karşılanması için azami uğraş gösterildiğini vurguladı.

Bulut; Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun, Rize, Sinop, Bartın, Antalya ve Muğla’da 40 bin konut ve köy meskeni, 1900 iş yeri, 2 bin 200 ahır ve toplumsal donatılar inşa edildiğini, bir kısmının da hala devam ettiğini söyledi.

Afet yaşanan vilayetlerde, konutların teslimlerinin etaplar halinde devam ettiğini belirten Ömer Bulut, yıl sonuna kadar afet konutlarının hepsinin teslim edileceğini bildirdi.

TOKİ tarafından 179 bin konutun dönüşümünün sağlandığını, 45 vilayette 108 proje yürütüldüğünü aktaran Bulut, yaklaşık 73 bin konutun plan, proje ve inşa sürecinin devam ettiğini aktardı.

Bu yıl yaklaşık 50 milyar yatırımla inşaatı devam eden 144 bin konut, 3 bin 200 iş yeri, 15 hükûmet konağı, 500 köy meskeni ve öbür toplumsal donatıların tamamlanması için çalışmaların yürütüldüğünü tabir eden Bulut, 220 farklı alanda yeni konut projelerinin ihalesi ve 66 bin konutun da satış kontratının yapıldığını belirtti.

AĞUSTOS AYINDA YENİ BİR KAMPANYA BAŞLIYOR

Bulut, “20 yılda toplumsal konut üretiminde başlattığımız kampanyalar üzere, vatandaşlarımızın alım güçlerini dikkate alarak ağustos ayında yeni bir toplumsal konut kampanyası başlatılacak. Bu husustaki çalışmalarımız devam ediyor. Vilayet ve ilçelerimizde binlerce konut üretmeye, vatandaşlarımıza yuva kurmaya, kentsel dönüşümlerle kentlerimizi yenilmeye devam edeceğiz.” dedi.

Toplantıda, TOKİ’nin 2019-2020 yılı hesapları ibra edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.